W ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu "Rodzina 500+" rodzice i opiekunowie złożyli już 2,74 mln wniosków o świadczenie wychowawcze - 2,18 mln w urzędach oraz 555 tys. przez internet.

"W sumie do końca lipca do rodzin trafiło już ponad 7,1 mld zł. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 1 mld zł), wielkopolskim (ponad 721 mln zł) oraz śląskim (ponad 697 mln zł). Wsparciem objętych jest ponad 3,6 mln dzieci" - czytamy w komunikacie.

Najwięcej wniosków złożono w województwach: mazowieckim (prawie 400 tys.), śląskim (prawie 290 tys.) oraz wielkopolskim (prawie 273 tys.).

>>> Czytaj też: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Nowe przepisy wchodzą w życie

W całej Polsce świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 3,6 mln dzieci. Stanowi to 52% ogółu dzieci do 18. roku życia w całym kraju.

"Z najnowszego badania 'Sytuacja na rynku consumer finance', zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH wynika, że rodziny wydają świadczenie wychowawcze głównie na pokrycie opłat związanych z przedszkolem (34,2%), a także na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (32%). Deklarują także, że na edukację będą przeznaczać coraz większą część domowego budżetu" - czytamy w komunikacie resortu.

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzymuje rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

>>> Czytaj też: Jedzenie zamiast 500+. Rodzice nie radzą sobie z nagłym przypływem gotówki