statystyki

Jedzenie zamiast 500+. Rodzice nie radzą sobie z nagłym przypływem gotówki

22 sierpnia 2016, 07:09 | Aktualizacja: 22.08.2016, 07:22
Źródło:PAP
Jedzenie zamiast 500+. Niektórzy rodzice nie radzą sobie z nagłym przypływem gotówki

Jedzenie zamiast 500+. Niektórzy rodzice nie radzą sobie z nagłym przypływem gotówkiźródło: ShutterStock

26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach 500+ dostaje jedzenie, książki, ubrania - informuje "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Reklama

To dlatego, że ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki. "W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 +. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową" - pisze "GW", powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Główne powody to alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, niezaradność życiowa, marnotrawienie pieniędzy – wylicza dziennik.

Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500+ ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem – zaznacza dziennik.

>>> Czytaj też: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Nowe przepisy wchodzą w życie

"Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół" - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Zaapelowała też, by sąsiedzi lub bliscy zgłaszali przypadki złego wykorzystania pomocy.

Donosy to na razie rzadkość. "Nie jest tak, że będziemy reagować na każdy, zabierając świadczenie w gotówce" – zaznacza Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku. "Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach" – zastrzega.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej"

Reklama

Reklama

  • kibic(2016-08-22 16:14) Odpowiedz 25

    Co za kraj, zacznijcie jeszcze dawać nagrody za donosicielstwo! Okazuje się że program pincset+ ma swoje wady, których będzie przybywać...czy np. niezaradni życiowo rodzice żyjący z zapomóg mają sobie dołożyć kolejne dziecko żeby dostać 500 pln? Na tym to ma polegać? Pisoludki, kupiliście sobie głosy i to za nie swoją kasę!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze