"Chcemy inwestować w sektor bankowy - jest to konsekwencja wyboru strategicznego poprzedniego zarządu - inwestycji w Alior Bank. W moim przekonaniu sektor bankowy w Polsce skonsoliduje się wokół 5-6 graczy. Aby móc na tym rynku mocno się angażować, trzeba być jednym z tych podmiotów. To nie jest cel aspiracyjny, to nie jest tak, że my upieramy się albo ktoś nam każe budować piąty czy szósty bank w Polsce. To jest pogląd rynkowy" - mówił prezes PZU Michał Krupiński na konferencji w Warszawie.

Dodał, że działanie na rynku bankowym wymaga dużej skali, stąd cel w postaci 140 mld zł aktywów w 2020 r.

Zaznaczył, że pomimo istotnej synergii kosztowej oraz dotyczącej innowacyjności między Alior Bankiem i PZU, celem nie jest stworzenie "modelu bancassurance".

"Nie zakładamy mocniejszej integracji operacyjnej. To nie jest naszym celem. Traktujemy inwestycje w sektor bankowy jako inwestycje, uważamy, że jest dobry moment rynkowy, pozwalający uzyskać dobre zwroty z tych inwestycji. Ten moment już może więcej się nie powtórzy" - dodał Krupiński. Jak dodał, PZU zakłada dalszą koncentrację rynku i poprawę kondycji sektora bankowego podczas trwania strategii, tj. do 2020 r.

Reklama

Według strategii PZU dzięki skutecznie przeprowadzonej konsolidacji oraz realizacji synergii, udział filara bankowego w wyniku Grupy PZU w 2020 r. powinien wzrosnąć do 450 mln zł.

Jednak prezes PZU nie wyklucza przy tym, że w przeciągu paru lat, gdy inwestycja przyniesie "odpowiednie zwroty", może się to przekładać "na odpowiednie decyzje właścicielskie w tym zakresie".

Krupiński nie chciał odnieść się do doniesień medialnych, dotyczących ew. odkupu od Unicredit akcji Pekao. Powiedział, że nie będzie komentował "spekulacji medialnych".

We wtorek rano media poinformowały, że w czwartek szefowie PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju mają spotkać się z przedstawicielami UniCredit, a tematem rozmów mają być warunki odkupu akcji Pekao.

Wśród innych celów strategicznych PZU do 2020 r. Krupiński wymienił redukcję kosztów stałych o 400 mln zł w ciągu 3 lat, skoncentrowanie się na obszarze ubezpieczeń zdrowotnych (w tym wzrost przychodów PZU Zdrowie do 1 mld zł w 2020 r.) oraz na obszarze inwestycji. Według planów PZU Inwestycje ma stać się czołowym podmiotem z tej dziedziny w Europie Środkowo-Wschodniej i zarządzać aktywami o wartości 100 mld zł, w tym 50 mld zł od klientów zewnętrznych.

Planowane jest także rozszerzenie międzynarodowej aktywności PZU poprzez wejście na rynek Lloyd's.

Jak poinformował Krupiński, PZU pracuje także nad nową polityką dywidendową.

„Nie robiłbym takiego założenia, że dywidenda będzie niższa" - zaznaczył. Podkreślił, że choć część zysku ma być przeznaczana na inicjatywy wzrostowe, to będzie na nie odkładane tylko tyle, "ile jest konieczne, aby móc tę rentowność, którą firma oferowała, (...) utrzymać w długim okresie".

Zaznaczył, że stopień wypłaty dywidendy, który został zaprezentowany inwestorom w tym roku, jest wyższy niż średnia ubezpieczycieli europejskich.

"Będziemy dążyć do tego, żeby (...) stopień wypłaty dywidendy (dividend yield) nie odbiegał od naszych +rówieśników+" - powiedział. (PAP)