Krynica-Zdrój, 06.09.2016 (ISBnews) - Koleje Ukraińskie (KU) chcą do końca roku ogłosić strategię do roku 2025, poinformował ISBnews prezes Wojciech Balczun. Poza restrukturyzacją wewnętrzną będzie ona zawierać także plany ekspansji zagranicznej oraz współpracę z polskimi przedsiębiorstwami.
"W Kolejach Ukraińskich wszystko dzieje się obecnie na wielu frontach, a najważniejszymi są optymalizacja kosztowa, modernizacja i unowocześnianie infrastruktury oraz walka z wszechobecną korupcją. W każdym przetargu czy kontrakcie możemy znaleźć ogromne oszczędności" - powiedział Balczun w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Prezes zapewnił, że równolegle trwają prace na stworzeniem grupy kapitałowej, która będzie mogła wykorzystać potencjał ukraińskiej kolei. W planach jest stworzenie spółki Cargo International z dwoma dywizjami - West i East.
"Ukraina graniczy z bardzo wieloma krajami i powinniśmy ten kapitał wykorzystać. Dlatego nasza aktywność na wschodzie będzie obejmować basen Morza Czarnego, szeroko rozumiany nowy Jedwabny Szlak, ale także Turcję czy Iran. Natomiast zachód to oczywiście na początku nasi sąsiedzi" - wyliczył prezes KU.
Balczun wyjaśnił, że przy ekspansji bierze pod uwagę każdy scenariusz - zarówno tworzenie własnych spółek, jak i akwizycje w krajach interesujących jego przedsiębiorstwo.
"Na razie, oczywiście, najważniejsza jest restrukturyzacja, bo mamy ogromne zadłużenie, a z samych różnic kursowych zanotowaliśmy ostatnio ponad 12 mld hrywien straty. Na szczęście, bieżące wpływy są zadowalające, a trwająca restrukturyzacja daje szanse na dalszą poprawę płynności" - wskazał.
Dodał, że spółka posiada oprócz tego zapewnione finansowanie w postaci kredytów czy linii kredytowych z banków europejskich. Dlatego jednocześnie z naprawą spółki rozpoczął się proces jej modernizacji, po raz pierwszy od wielu lat zaplanowany na wiele lat naprzód.
"Do końca roku ogłosimy strategię do 2025 r., podczas gdy dotąd plany KU obejmowały okresy roczne. Znajdą się w niej także plany współpracy z kolejnymi partnerami zagranicznymi, w tym z Polski. Po podpisanych porozumieniach z Newagiem czy dziś podpisanym memorandum z PKP Energetyka, spodziewamy się także pozytywnych efektów trwających już rozmów z Pesą" - podsumował Balczun.
W kwietniu br. Balczun, były prezes PKP Cargo, wygrał konkurs na prezesa Kolei Ukraińskich.
Lesław Kretowicz
(ISBnews)