Asselborn we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika "Die Welt" wystąpił z postulatem przynajmniej czasowego wyłączenia Węgier z Unii Europejskiej ze względu na politykę ich władz. W środę zaś ta sama gazeta opublikowała wywiad z Schulzem zatytułowany "Niektóre państwa chcą tylko brać i nic nie dawać", w którym ten wspomina m.in., że węgierski premier Viktor Orban apeluje o "kontrrewolucję kulturalną".

"Asselborn na próżno temu zaprzecza, ale przypuścił przeciwko Węgrom podły atak" – oświadczył w środę Szijjarto.

Jak ocenił minister, z powodu obrony przed zagrożeniami związanymi z nielegalną imigracją Węgry są atakowane także wewnątrz Unii Europejskiej.

Reklama

"Jeana Asselborna i Martina Schulza nie interesują Węgry i w istocie nie interesuje ich też państwo prawa i demokracja", a tylko to, by do Europy przybyło jak najwięcej nielegalnych imigrantów – powiedział Szijjarto. Według niego obaj politycy nazywają "kontrrewolucyjnym" i "stojącymi na zewnątrz europejskich wartości" taki naród, który powstał przeciwko swoim ciemiężcom i przelał za wolność własną krew.

Zarzucił im też, że "jeśli ktoś mówi co innego niż oni, to go wykluczają i piętnują".

"To nie do przyjęcia, to nie jest europejskie zachowanie" – oznajmił Szijjarto, dodając, że "rząd węgierski zrobi wszystko, by Europa nie podążała dalej w tym kierunku".