Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,49 proc. i wyniósł 18.329,04 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,46 proc. i wyniósł 2.163,66 pkt.

Nasdaq Comp. zwykował o 0,69 proc. do 5.328,67 pkt.

W centrum uwagi znajdują się doniesienia z rynku ropy naftowej. W poniedziałek po południu ceny baryłki Brent rosły nawet do ponad 53,6 USD i są najwyższe od ponad roku. Zarówno Brent, jak i nowojorski benchmark WTI drożały ponad 3 proc.

W poniedziałek prezydent Rosji powiedział, że jego kraj jest gotowy zamrozić lub nawet obniżyć aktualny poziom wydobycia surowca w celu stabilizacji cen na rynku. Minister energii Arabii Saudyjskiej ocenił natomiast, iż cena ropy w okolicach 60 USD za baryłkę pod koniec 2016 r. "nie jest nie do wyobrażenia".

W ślad za cenami ropy najmocniej na Wall Street w górę pnął się sektor paliwowy i surowcowy.

Do zwyżek indeksu Dow Jones Industrial przyczyniały się akcje IBM i Boeinga.

Nawet 14 proc. spadały akcje Twittera po doniesieniach agencji Bloomberg o tym, iż potencjalni kupcy portalu społecznościowego ostatecznie wycofali się z rozmów ws. przejęcia spółki. Wcześniej, wśród zainteresowanych zakupem Twittera wymieniano m. in. Google, Apple, Disney i Salesforce.com.

Ponad 10-proc. wzrosty notowały z kolei akcje Mylan. Producent leków zgodził się zapłacić karę na rzecz administracji Stanów Zjednoczonych. Sprawa dotyczyła zawyżania przez spółkę ceny leków refundowanych.

W tym tygodniu w USA rozpoczyna się sezon prezentacji wyników kwartalnych przez spółki. Większość dużych spółek w USA opublikuje swoje raporty do końca października. Z konsensusu agencji Reuters wynika, iż zyski spółek notowanych na indeksie S&P 500 będą w III kw. niższe niż w poprzednim roku średnio o 0,8 proc. Z kolei konsensus Bloomberga wskazuje na 1,6-proc. spadek rdr rentowności amerykańskich spółek z S&P 500 w III kw.

W nocy czasu polskiego publicznie wypowie się w USA Charles Evans, szef Fed z Chicago. W tym tygodniu różni członkowie Fed będą wypowiadać się codziennie. Uwaga rynku skupi się jednak na piątkowym wystąpieniu Janet Yellen, przewodniczącej Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Analitycy oceniają, iż udane rozpoczęcie tygodnia na Wall Street to także zasługa przebiegu niedzielnej debaty telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA - reprezentującej Demokratów Hillary Clinton i Republikanina Donalda Trumpa.

W reakcji na przebieg debaty meksykańskie peso zyskuje w poniedziałek do USD ok. 2,5 proc. Kurs USD/MXN spadł poniżej 18,85. Tym samym peso jest najmocniejsze od połowy września. Umocnienie się meksykańskiej waluty odzwierciedla pogląd części uczestników rynku, że w debacie gorzej wypadł kandydat Republikanów. W ocenie rynków, meksykańska waluta jest adekwatnym barometrem ryzyka dla rynków wschodzących, których gospodarki są zależne od otwartości granic pozostałych państw na ich produkcję. Donald Trump opowiada się w kampanii za ograniczeniem wolnego handlu, w tym wprowadzenia rewizji do NAFTA, której stroną jest m.in. Meksyk.

Patrząc jednak na główne pary walutowe dolar się umacnia. Kurs EUR/USD spada w poniedziałek o ok. 0,3 proc. w okolice 1,116. Amerykańska waluta umacnia się też do japońskiego jena, o 0,5 proc. Kurs USD/JPY rośnie w okolice 103,5.

Presja deprecjacyjna od ponad tygodnia nie opuszcza funta. Po spadku o ponad 4 proc. do dolara w ubiegłym tygodniu, brytyjska waluta traci w poniedziałek 0,5 proc., a kurs GBP/USD znajduje się w okolicach 1,237.

Na giełdach w Europie, podobnie jak w USA, panował optymizm. W Niemczech indeks DAX wzrósł o 1,27 proc., francuski CAC 40 zyskał 1,06 proc., a brytyjski FTSE zwyżkował o 0,75 proc.

W poniedziałek na europejskich giełdach w ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki paliwowe. Sub-indeks Oil&Gas Euro Stoxx 600 rósł nawet 1,5 proc. i wspiął się do poziomu najwyższego od lipca.

Ponad 2 proc., po blisko 3 proc. porannych zniżkach, zyskiwały akcje Deutsche Bank. Prezes spółki John Cryan nie osiągnął porozumienia z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości podczas weekendowego spotkania w Waszyngtonie - donosi prasa. Mimo problemów bankowi udało się sprzedać w poniedziałek obligacje za 3 mld USD w ofercie prywatnej.

Wyraźnie rosły akcje brytyjskiego bukmachera William Hill po upublicznieniu przez spółkę informacji, iż prowadzone są rozmowy o fuzji z kanadyjskim Amaya, właścicielem portalu PokerStars. Amaya jest na ponad 8 proc. plusie.

Duże wahania dotknęły kurs Osram. Na rynku pojawiły się informacje, iż chiński Sanan Optoelectronics zamierza wydać oświadczenie, iż jest zainteresowany kupnem producenta żarówek. Walory Osram zeszły pod kreskę po sprostowaniu doniesień prasowych, iż doszło dopiero do jednego, wstępnego spotkania przedstawicieli spółek.

O ponad 1,5 proc. zwyżkowały akcje Rolls-Royce, po tym jak JPMorgan podniósł rekomendację dla spółki.

Podobnie, o prawie 2 proc., rosły też akcje Dialog Semiconductor po podniesieniu rekomendacji dla spółki przez Credit Suisse, BNP Paribas i RBC.

POCZĄTEK SEZONU PUBLIKACJI KWARTALNYCH WYNIKÓW SPÓŁEK

W drugim tygodniu października rozpoczyna się sezon publikacji kwartalnych wyników spółek w USA i Europie. Większość spółek w USA opublikuje swoje raporty do końca października. Z konsensusów zebranych przez agencję Reuters wynika, iż zyski spółek notowanych na indeksie S&P 500 oraz na Euro Stoxx 600 będą w III kw. niższe niż w poprzednim roku średnio o, odpowiednio, 0,8 proc. oraz 1,9 proc. Z szacunków Reuters wynika, iż dużo mniejsze zyski odnotuje sektor paliwowy - w Stanach zyski spółek zaliczanych do tego sektora będą o 2/3 niższe niż w III kw. 2015 r., a w Europie o blisko 1/5. Dużo lepiej niż rok temu poradzi sobie w Europie sektor dóbr wyższego rzędu, którego zyski wg Reuters wzrosną rdr w III kw. o blisko 19 proc. Najgorzej pod tym względem wypadną spółki użyteczności publicznej, dla których Reuters prognozuje spadek zysków o 23 proc. rdr. W Stanach większość sektorów ma osiągnąć wyższe o kilka procent zyski w ujęciu rocznym, poza telekomami oraz spółkami przemysłowymi. W Europie mniejsze niż rok temu zarobki osiągnąć mają spółki surowcowe i finansowe.

ROSJA GOTOWA ZAMROZIĆ LUB OBNIŻYĆ WYDOBYCIE ROPY

„Rosja jest gotowa, by dołączyć do działań mających na celu ograniczenie wydobycia ropy i apeluje do pozostałych eksporterów, by uczynili to samo” – powiedział w poniedziałek Władimir Putin, prezydent Rosji, podczas odbywającego się w Stambule Światowego Kongresu Energii. Dodał, że w obecnej sytuacji Rosja może rozważyć nawet obniżenie poziomu wydobycia, gdyż ograniczenie produkcji surowca jest najprawdopodobniej jedyną właściwą decyzją, by zachować stabilność na światowym rynku energii.

WRZEŚNIOWA DECYZJA FED NIE ŚWIADCZY O BRAKU ZAUFANIA W GOSPODARKĘ USA - FISCHER, FED

Decyzja Fed z września, by pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nie świadczy o tym, że Fed nie ma zaufania w gospodarkę USA - powiedział w piątek wieczorem Stanley Fischer, wiceprzewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, że Fed czeka na więcej oznak świadczących o dalszym wzroście inflacji, zbliżaniu się do celów Fed dotyczących rynku pracy. Jego zdaniem, obecna polityka monetarna Fed jest "umiarkowanie akomodacyjna" i w takim kształcie sprzyja osiągnięciu przez gospodarkę celów Fed. Fischer określił piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy jako "solidne", podobnie jak inna członkini Fed, Loretta Mester.

BOJ MOŻE ZWIĘKSZYĆ LUZOWANIE, INFLACJA PONIŻEJ 2 PROC. PÓŹNIEJ NIŻ W 2018 R. - KURODA

"Będziemy kontynuować lub nawet zwiększymy luzowanie monetarne w najbliższych miesiącach i latach, by osiągnąć 2 proc. inflację" - powiedział w niedzielę Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii (BoJ).

Pytany w poniedziałek przez agencję Bloomberg o przewidywaną ścieżkę wzrostu inflacji w Japonii Kuroda powiedział: "Osiągnięcie 2-proc. celu inflacji może zająć kilka miesięcy dłużej (niż do tej pory planowano - PAP)". Wg aktualnych prognoz BoJ inflacja ma wynieść na koniec 2018 r. średnio 2 proc. rocznie. "Musimy dokładnie przejrzeć wszystkie statystyki zanim dokonamy przeglądu naszych prognoz. Możemy je zmienić, ale nie musimy" - dodał Kuroda.

SPECJALNE TRAKTOWANIE DEUTSCHE BANK PODCZAS STRESS TESTÓW - FT

Deutsche Bank otrzymał specjalne warunki od EBC, na jakich zostały przeprowadzone ostatnie stress testy banku - poinformował w poniedziałek Financial Times (FT). Zdaniem gazety, testy uwzględniały uzgodnioną, lecz jeszcze nie zrealizowaną transakcję sprzedaży udziałów Deutsche Bank w chińskim Hua Xia za 4 mld USD. Inne banki nie mogły skorzystać z takiej możliwości, mimo iż np. Hiszpański Caixabank był w podobnej co DB sytuacji. Zaliczenie niedokończonej transakcji dodało 0,4 pkt. proc. do wskaźnika rezerw kapitałowych Tier 1 Deutsche Banku. FT powołuje się w swych doniesieniach na przypis w raporcie ze stress testów.

WILLIAM HILL PROWADZI ROZMOWY O FUZJI Z AMAYA INC.

Akcje brytyjskiego bukmachera William Hill wyraźne rosną w poniedziałek w Londynie po upublicznieniu przez spółkę informacji, iż prowadzone są rozmowy o fuzji z kanadyjskim Amaya, właścicielem portalu PokerStars. Akcje William Hill zyskiwały w poniedziałek nawet 6 proc., co oznacza, iż kapitalizacja spółki wynosi ok. 2,7 mld funtów (3,3 mld USD). Kapitalizacja Amaya, ok. 2,6 mld USD, jest niższa niż William Hill, lecz firma jest bardziej zadłużona. Analitycy Deutsche Bank wskazują, że w wyniku ewentualnej transakcji powstanie największy internetowy portal hazardowy na świecie. Dodają, że fuzja pozwoli nowemu podmiotowi na poczynienie oszczędności rzędu 100 mln funtów.

DO KOŃCA 2016 S&P 500 ORAZ EURO STOXX 600 STRACĄ 2 PROC. - GOLDMAN SACHS

Ryzyka polityczne wraz ze słabą sytuacją gospodarczą w Europie oraz wysokie wyceny na amerykańskiej giełdzie wskazują, iż parkiety w Europie i Stanach są podatne na spadki w IV kw. - uważają ekonomiści Goldman Sachs. Wg ich prognoz, do końca roku indeks S&P 500 oraz Euro Stoxx 600 stracą 2 proc. wartości.

PIĄTKOWE DANE Z AMERYKAŃSKIEGO RYNKU PRACY NIE PRZEMAWIAJĄ ZA PODWYŻKĄ STÓP W XII - DANSKE

"Wrześniowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie były decydującą przesłanką dla Fed (dla podwyżki stóp w grudniu - PAP). Trzymamy się naszego zdania, które nie jest zgodne z konsensusem, iż Fed wstrzyma się z zacieśnianiem polityki monetarnej do I poł. 2017 r. (...)" - napisali w poniedziałkowego raporcie analitycy Danske Bank. "Uważamy, że Fed jest zbyt optymistyczny co do wzrostu PKB w USA w III kw. Obawiamy się przy tym, że dane z amerykańskiej gospodarki mogą być w krótkim terminie niższe od oczekiwań" - dodali.

WSKAŹNIK ZAUFANIA INWESTORÓW W X W STREFIE EURO ZNACZNIE POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w październiku wzrósł do 8,5 pkt. z 5,6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu poprawy wskaźnika do 6,0 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do 6,3 pkt. z 4,5 pkt. poprzednio. Wzrósł też indeks oczekiwań i wyniósł 10,8 pkt. wobec 6,8 pkt. miesiąc wcześniej.

WZRÓSŁ EKSPORT I IMPORT NIEMIEC W VIII

Eksport Niemiec wzrósł w sierpniu o 5,4 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 2,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,2 proc. Import mdm wzrósł o 3,0 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,7 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,7 proc.

WSKAŹNIK ZAUFANIA PRZEDSIĘBIORCÓW WE FRANCJI WE IX BEZ ZMIAN MDM

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł we wrześniu 98 pkt. wobec również 98 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się poprawy nastrojów i wzrostu wskaźnika do 99 pkt. Bank prognozuje, że PKB Francji wzrośnie w III kw. 2016 r. o 0,3 proc. kdk.

INDEKS PMI W USŁUGACH W CHINACH WE IX W GÓRĘ MDM

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł we wrześniu 52,0 pkt. wobec 52,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik PMI composite wyniósł zaś 51,4 pkt. wobec 51,8 pkt. w VIII. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. Wcześniej wskaźnik funkcjonował jako PMI HSBC. (PAP)