"Postępują prace związane z wydzieleniem Jaworzna do oddzielnej spółki. Na pewno zakończą się w pierwszym półroczu 2017 r., pewnie w I kwartale" - powiedział Broda podczas konferencji prasowej.

"Rozpoczęły się rozmowy z potencjalnymi inwestorami" - dodał.

We wrześniu br. przedstawiciele Taurona zapowiadali, że chcą na początku przyszłego roku przesądzić, czy będzie kontynuować projekt Jaworzno w dotychczasowej formie, czy we współpracy z partnerem. Według nich, preferowany jest krajowy partner finansowy.

Tauron podał w strategii, że zakłada realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli. Zmiana sposobu finansowania budowy bloku wpłynęłaby na obniżenie wskaźnika dług netto/EBITDA, a tym samym znacząco ograniczyłaby ryzyko przekroczenia granicznego poziomu tego kowenantu (3,5x) zawartego w umowach finansowania, podkreśliła także spółka.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)