Dodał, że Londyn chce również zagwarantować, by po Brexicie nie pojawiły się bariery handlowe między Wielką Brytanią a pozostałymi 27 krajami UE.

"Boris Johnson zapewnił mnie, że brytyjski rząd uczyni wszystko, by nie powstały żadne tendencje, które zagrażałyby życiu obywateli przybywających z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii" - powiedział dziennikarzom po rozmowach z szefem brytyjskiej dyplomacji czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Przypomniał w tym kontekście ataki na cudzoziemców z Europy Środkowowschodniej, do jakich dochodziło krótko po referendum w sprawie Brexitu. "Otrzymałem zapewnienie, że brytyjski rząd bardzo dużo pod tym względem robi, że bezpieczeństwo rośnie i że jest w stanie zagwarantować, by jakiekolwiek ataki na naszych obywateli były w przyszłości wykluczone" - zaznaczył.

"Cenimy obecność Czechów w Zjednoczonym Królestwie, tak samo jak wszystkich trzech milionów europejskich obywateli. Wnoszą fantastyczny wkład do naszego społeczeństwa. Ich prawa będą oczywiście chronione" - powiedział Johnson. Obaj ministrowie podkreślali, że Czechy i Wielką Brytanię łączą ścisłe więzi, co powinno być po Brexicie utrzymane.