"Otwarcie może być trochę bardziej optymistyczne niż cała wczorajsza sesja, która była negatywna, zwłaszcza w zakresie indeksu WIG 20. Indeks dużych spółek jest obecnie na technicznym wsparciu 1.750 pkt. i myślę, że po wczorajszym fatalnym zamknięciu rynek może próbować się bronić. Tym bardziej, że notowania sesji w USA zamknęły się w okolicach zera. (...) W związku z tym otwarcie powinno być w miarę spokojne" - powiedział PAP Korecki.

"Obawiam się jednak, że w kolejnych godzinach sytuacja może się pogorszyć. Dwukrotna próba przebicia poziomu 1.830-40 pkt. nie udała się i prawdopodobnie w najbliższym czasie możemy spaść do poziomu 1.700 pkt. W związku z tym, lokalne odbicia inwestorzy będą wykorzystywać do sprzedaży akcji, zwłaszcza w zakresie indeksu WIG 20" - dodał.

Korecki zwrócił uwagę, że kwartalne wyniki spółek i słaby złoty również nie budzą optymizmu na GPW.

"Okres wyników spółek już się kończy. (...) Przetasowania w zakresie dużych spółek już nastąpiły. Jeśli chodzi o małe spółki to oczywiście wyniki będą nadal wpływać na notowania. (...) Dla mnie niepokojące jest to, że nawet w przypadku spółek, które zaskoczyły pozytywnie wynikami, dobry wydźwięk panował tylko na otwarciu, później było gorzej. Stąd mój umiarkowany pesymizm" - powiedział.

"Należy też zwrócić uwagę na słabą złotówkę, która nie poprawia nastrojów na GPW" - dodał.

Po poniedziałkowej sesji wyniki za III kwartał opublikowała spółka LPP. Grupa miała 6,5 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 79,7 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki. Zysk operacyjny wyniósł 4,8 mln zł wobec 106,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Spółka LPP podała również, że planuje w 2017 marżę brutto na poziomie 52-53 proc. i wzrost powierzchni o 11 proc. rdr. Spółka zakłada, że CAPEX grupy w 2017 r. wyniesie 430 mln zł wobec ok. 310 mln zł planowanych w tym roku.

Ponadto, dane finansowe za III kwartał 2016 r. opublikowały m. in. Ciech, Amica, Comarch, Wielton, Emperia Holding.

Ciech miał 155,6 mln zł zysku netto wobec 112,4 mln zł zysku konsensusu. Amica zanotowała 34,7 mln zł zysku netto wobec 34,1 mln zł zysku konsensusu. Zysk netto Comarchu wyniósł 8,3 mln zł wobec konsensusu 1,2 mln zł zysku. Wielton zanotował zysk netto jednostki dominującej na poziomie 12,7 mln zł, wobec 16,2 mln spodziewanych przez analityków. Natomiast zysk netto Emperii Holding w III kwartale sięgnął 16,4 mln zł wobec 11,7 mln zł zysku konsensusu.

Poniedziałek przyniósł bardzo mocną stratę indeksu blue chipów przy obrotach sięgających niemal miliarda złotych - WIG 20 spadał od początku sesji i dzień zakończył 2,39-proc. zniżką.

W poniedziałek na Wall Street panowały mieszane nastroje. Grupujący blue-chipy DJI zakończył sesję szósty raz z rzędu na historycznych maksimach. Na minusie znalazły się S&P 500 i Nasdaq.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,11 proc. i wyniósł 18.868,69 pkt. S&P 500 spadł o 0,01 proc. i wyniósł 2.164,20 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,36 proc. do 5.218,40 pkt.

Na azjatyckich giełdach przewaga zniżek. W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,03 proc. W Chinach SCI w dół o 0,11 proc. W Hongkongu Hang Seng na plusie o 0,32 proc.

Wtorek będzie obfitował w liczne dane makroekonomiczne. Z dany z USA, podana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej za październik. Oczekuje się wzrostu wskaźnika mdm o 0,6 proc. Tego samego dnia rynek pozna dane o zapasach niesprzedanych towarów za wrzesień i wskaźnik aktywności w okręgu Nowego Yorku za listopad.

W Europie w centrum uwagi znajdą wstępne odczyty PKB za III kw., których kumulacja przypada na wtorek. Tego dnia napłyną dane z Włoch, Portugalii, Holandii, Norwegii, Cypru, Rumunii, Węgier, Czech i Słowacji. Finalny odczyt PKB strefy euro we wtorek poda również Eurostat.

Przed wtorkową sesją zostały opublikowane dane nt. PKB Niemiec.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kwartale 2016 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,3 proc.

Ponadto, opublikowane zostaną: indeks ZEW dla strefy euro i gospodarki niemieckiej za listopad oraz dane o bilansie handlowym strefy euro za wrzesień.