"Polska jest naszym partnerem strategicznym, (...) a nasze stosunki - nie powiedziałbym, że są złe, ale nie są sąsiedzkie, dlatego wymagają zmiany" - powiedział Skvernelis.

Kandydat na premiera wskazał, że dobra współpraca z Polską jest konieczna zarówno ze względu na obronność, gdyż Polska to "najbliższe, największe i najsilniejsze wojsko NATO", jak też ze względów gospodarczych. "Mamy sąsiada z dużą, szybko rosnącą gospodarką, której potencjału nie wykorzystujemy" - powiedział Skvernelis.

W niedawnym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii kandydat na premiera stwierdził, że zmiana władzy na Litwie po październikowych wyborach parlamentarnych jest dobrym czasem na "reset" stosunków polsko-litewskich i na rozstrzygnięcie zadawnionych problemów, takich jak pisownia nazwisk czy problemy oświaty.

Zdaniem Skvernelisa "każdy człowiek ma prawo do poprawnego zapisu swego imienia i nazwiska". "Powinniśmy znaleźć rozwiązanie, które zadowoli litewskich Polaków i nie będzie sprzeczne z litewskim ustawodawstwem" - powiedział kandydat na premiera. Poinformował, że ma pewną propozycję, która jest kompromisowa, ale jej nie ujawnił.

Skvernelis zapewnił, że "nowy rząd Litwy będzie poświęcał należytą uwagę mniejszościom narodowym" i że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, który odwiedzi jako premier.

W czwartek kandydaturę Skvernelisa przedstawiła Sejmowi prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Teraz kandydat spotka się z frakcjami sejmowymi, a w przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie. Litewskie ustawodawstwo przewiduje, że Sejm zatwierdza premiera na wniosek prezydent.

Październikowe wybory parlamentarne na Litwie wygrał Litewski Związek Rolników i Zielonych, zdobywając 54 mandaty w 141-osobowym Sejmie. Ugrupowanie zawiązało koalicję ze współrządzącą dotychczas Litewską Partią Socjaldemokratyczną, która zdobyła 17 mandatów.