Kredyty bankowe to produkty, z których mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Ci, którzy dopiero myślą o założeniu działalności gospodarczej, najczęściej rozglądają się za tanim kredytem bez zabezpieczeń. Kredyt na start dla nowych firm to jednak produkt, który nie jest dostępny w ofercie wszystkich banków. Jeszcze trudniej znaleźć taki, którego bank udzieli bez wymagania szeregu zabezpieczeń w postaci np. ustanowienia hipoteki na nieruchomości czy poręczycieli.

Przedsiębiorcy, którzy nie musieli skorzystać z kredytu, aby otworzyć firmę, i tak najczęściej muszą sięgnąć po taki, chcąc rozwijać swoje przedsiębiorstwo. W tym przypadku jednak możliwości jest więcej, bo po poza zwykłym kredytem bankowym, mogą się oni starać również o kredyt obrotowy. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Kredyt bankowy czy kredyt obrotowy?

W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu, kredyt obrotowy to produkt pozwalający sfinansować bieżącą działalność firmy. Nie każde przedsiębiorstwo współpracuje z kontrahentami, którzy zawsze opłacają faktury w terminie. Wystarczy tylko niewielkie opóźnienie, aby firma miała poważne problemy, np. nie mogła wypłacić wynagrodzeń pracownikom. Aby uniknąć takiej sytuacji, korzystanie z kredytu obrotowego wydaje się najlepszym rozwiązaniem – w ten sposób przedsiębiorca może mieć dostęp do środków zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje.

Poza kredytem obrotowym, przedsiębiorca może złożyć wniosek o przyznanie mu zwykłego kredytu na konkretny cel. W takim przypadku dostęp do pieniędzy jest jednorazowy – po ich otrzymaniu, jest on zobowiązany spłacać w terminie poszczególne raty zgodnie z harmonogramem. Taki produkt sprawdza się wyłącznie wówczas, gdy przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy na sfinansowanie zakupu konkretnego produktu, np. niezbędnych urządzeń.

Aby wybrać mądrze

Przedsiębiorcy nie zawsze korzystają z pomocy doradców finansowych. Szkoda, bo w ten sposób mogliby zaoszczędzić całkiem sporą kwotę pieniędzy. Alternatywą dla posiłkowania się pomocą ekspertów, jest ranking kredytów firmowych. Zaglądając do aktualnego, możliwe jest wstępne zapoznanie się z bieżącymi propozycjami poszczególnych instytucji finansowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedsiębiorca jest zainteresowany zwykłym kredytem czy też kredytem obrotowym, bo w zestawieniach są uwzględniane różne produkty.

Dlaczego warto zajrzeć do rankingu kredytów firmowych? Dzięki takiemu zestawieniu można nie tylko dowiedzieć się, który kredyt jest w bieżącym miesiącu jest najtańszy, lecz także porównać najważniejsze informacje o poszczególnych produktach, np. maksymalną kwotę kredytu, okres spłaty czy wysokość oprocentowania.

A może kredyt przez internet?

Banki, w których ofercie znajduje się wiele produktów opracowanych z myślą o firmach, doskonale wiedzą, że przedsiębiorcy nie zawsze mają czas, aby udać się do najbliższego oddziału lub placówki tylko po to, aby złożyć wniosek o kredyt. Z tego też względu proponują kredyt firmowy przez internet. Takie rozwiązanie jest praktyczne – pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Na dodatkowe udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy starający się o kredyt bankowy lub kredyt obrotowy w banku, w którym posiadają rachunek bankowy. W takiej sytuacji najczęściej mogą liczyć na niższe oprocentowanie lub możliwość skorzystania z dodatkowych, bezpłatnych usług.