"Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu. Podczas moich siedmiu lat na stanowisku CEO przygotowaliśmy PMI na przyszłość i stworzyliśmy lepsze, oparte na nauce, alternatywy dla pełnoletnich palaczy, którzy w przeciwnym wypadku dalej paliliby papierosy. Mamy wiodące globalnie portfolio produktów tradycyjnych i bezdymnych, mamy wybitny zespół zarządzający oraz sprawną, wydajną i szybko uczącą się organizację na całym świecie. Jesteśmy doskonale przygotowani do odnoszenia dalszych sukcesów" - powiedział ustępujący CEO PMI André Calantzopoulos, cytowany w komunikacie.

Jacek Olczak pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie. Karierę w Philip Morris zaczynał jako menedżer w Dziale Finansów w polskim oddziale firmy w 1993 roku. W kolejnych latach awansował w strukturach firmy na stanowiska kierownicze. Pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, by następnie awansować na stanowisko prezydenta PMI na region Unii Europejskiej. W 2012 roku objął stanowisko prezesa ds. finansowych (CFO) PMI, które pełnił do grudnia 2018 roku. Obecnie jest prezesem ds. operacyjnych (COO) PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych. W maju 2021 roku będzie nowym prezesem PMI, obejmując fotel CEO z rąk ustępującego André Calantzopoulosa, bezpośrednio po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy, wskazano również.

"Jestem zaszczycony możliwością kierowania Philip Morris International. Współpracując z André nad transformacją PMI, stworzyliśmy warunki, które pozwolą nam dalej realizować wizję świata bez dymu papierosowego, a nawet wykraczać poza nią. Jestem gotów do dalszej współpracy zarówno z André w jego nowej roli, jak i z całym zespołem PMI, w celu zbudowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego. To stwarza nam ogromną szansę biznesową oraz przynosi korzyść naszym konsumentom, akcjonariuszom i społeczeństwu" - podkreślił Olczak.

Obecny szef rady dyrektorów PMI, Louis Camilleri, przechodzi na emeryturę z powodów osobistych. Do czasu objęcia jego stanowiska przez André Calantzopoulosa w maju 2021 roku funkcję tymczasowego szefa rady dyrektorów pełnił będzie Lucio Noto.

Philip Morris International (PMI) działa obecnie na ponad 180 rynkach, zatrudnia ok. 88 000 osób i jest pierwszą firmą z branży tytoniowej, która publicznie zobowiązała się do budowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego i zastąpienia papierosów produktami bezdymnymi. W tym celu zainwestowała ponad 7 md USD w badania naukowe i rozwój technologii będących lepszą alternatywą do papierosów.

Reklama

Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową w kraju oraz jednym z największych pracodawców, zatrudniającym ok. 7 000 pracowników na terenie całego kraju. Fabryka Philip Morris International w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie i jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Obecnie ok. 70% produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach na całym świecie. Do tej pory Philip Morris International zainwestował w Polsce ponad 3 mld zł.