Po ponad trzech latach postępowania sądowego, firma wchodząca w skład holdingu Alphabet została skazana przez paryski Sąd Handlowy na tzw. grzywę cywilną w wysokości 2 mln euro za nadużycia handlowe wobec twórców aplikacji mobilnych.

Producent m.in. mobilnego systemu operacyjnego Android i operator platformy sprzedaży Google Play ma trzy miesiące na zmodyfikowanie siedmiu klauzul swoich umów dystrybucyjnych. Za każdy dzień zwłoki spółki ma płacić 10 tys. euro kary.

„Żałujemy decyzji Sądu Handlowego w Paryżu i przyjmujemy ją do wiadomości. Android i Google Play dają programistom większy wybór niż jakakolwiek inna platforma i możliwość dotarcia do coraz szerszej publiczności” – skomentował Google w oświadczeniu przesłanym dziennikowi "Le Figaro".

Reklama

Google został pozwany w 2018 r. przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom (DGCCRF) po decyzji ministra gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’a. W obliczu napięć na linii Francja-USA w kwestii opodatkowania gigantów internetowych oraz importu stali i aluminium, Le Maire ogłosił, że państwo francuskie zamierza pozwać Google i Apple za "nadużycia handlowe".