Bez odpowiedniego wytłumaczenia, czym są te innowacje, jak dokładnie działają oraz jaki mają wpływ na otaczający nas świat, pozostają wyłącznie „buzzwordami”. To słowa lub zwroty, które stały się modne w wyniku częstego używania, w szczególności w mediach. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że chcemy informować o innowacjach, ale warto też pokazać w sposób transparentny ich możliwości, cel, efekty ich działania.
Nie wolno nam zapominać o tym, że technologie te mają już dziś realny, bezpośredni wpływ zarówno na społeczeństwo, jak i biznes. Tworząc serwis Cyfrowa Gospodarka (cyfrowa-gospodarka.gazetaprawna.pl) chcemy, nie tylko opisywać technologie, które nas otaczają. Będziemy śledzić i analizować to, w jaki sposób kształtują one obraz naszej gospodarki. Jak polskie firmy radzą sobie z wdrożeniem innowacyjnych technologii, a także jakie bariery spotykają na swojej drodze. Celem naszego nowego serwisu jest wskazanie, czym właściwie powinna być cyfrowa gospodarka, aby nie stała wyłącznie buzzwordem. Na łamach naszego serwisu już dziś publikujemy najwyższej jakości treści związane cyfrową gospodarką, nowymi technologiami, innowacyjnymi firmami, a także relacje, wywiady, komentarze kluczowych przedstawicieli świata cyfrowego.
Przed nami tydzień intensywnych rozmów, paneli i debat organizowanych przez Dziennik Gazetę Prawną. Postaramy się podczas tych spotkań odpowiedzieć na najbardziej nurtujące branżę pytania. Pokażemy, w jakich obszarach cyfryzacja podniosła jakość współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, oraz jak państwo powinno wspierać polską cyfrową gospodarkę. Zwrócimy też uwagę na relacje pomiędzy lokalną, regionalną i globalną regulacją cyfrowego rozwoju oraz przedstawiamy rolę cyberbezpieczeństwa w obliczu postępującej cyfryzacji. Ma to szczególny charakter w dobie inwazji rosyjskiej na Ukrainę oraz rosnącej liczbie cyberataków na polskie firmy.
W trakcie cyfrowego tygodnia wskażemy też, które technologie najbardziej wpływają na biznes i gospodarkę w 2022 r., oraz gdzie ten bieg wydarzeń obecnie jest najbardziej dynamiczny. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, co odbierają nam nowoczesne technologie, a co dają w zamian. Zwrócimy uwagę na postępującą regulację technologiczną w handlu detalicznym. Czy nowe technologie to szansa czy zagrożenie, zarówno w perspektywie sklepów, jak i podmiotów rozliczających transakcje? Na koniec pokażemy rolę banków w procesie digitalizacji polskiej gospodarki.
Reklama
Serdecznie zapraszam do obejrzenia rozmów z ekspertami w ramach cyfrowego tygodnia w serwisie Cyfrowa Gospodarka.