Zysk operacyjny wyniósł 116,94 mln zł wobec 125,07 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 425,51 mln zł w III kw. 2022 r. wobec 398,98 mln zł rok wcześniej.

Reklama

W I-III kw. 2022 r. spółka miała 124,81 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 108,3 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1023,65 mln zł w porównaniu z 819,87 mln zł rok wcześniej.

W I-III kw. br. Grupa Echo-Archicom przekazała klientom 1 650 mieszkań na sprzedaż i wynajem, utrzymała 100% poziomu najmu we wszystkich ukończonych budynkach Resi4Rent, odnotowała wzrost obrotów Libero w Katowicach i Galerii Młociny w Warszawie, wymieniono w komunikacie poświęconym wynikom.

"Łączna wartość aktywów spółek Echo Investment i Archicom to 6,4 mld zł. Grupa utrzymuje także wysoki stan gotówki - na koniec września było to blisko 700 mln zł. Firmy skupione są na utrzymywaniu stabilnej pozycji finansowej i prowadzą ostrożną politykę finansową" - czytamy w komunikacie.

Od początku roku do końca września 2022 r. Grupa Echo-Archicom sprzedała 1 202 i przekazała klientom indywidualnym 1 515 mieszkań, a także rozpoczęła budowę 1 335 lokali.

"Rynek mieszkaniowy przechodzi obecnie zmiany. Zdecydowanie dominującą grupą klientów stali się inwestorzy indywidualni, którzy kupują mieszkania, traktując je jako bezpieczną lokatę kapitału. Doceniają jakość, doskonałe lokalizacje projektów, a także stabilność i reputację naszej Grupy. Dlatego wprowadzamy do sprzedaży takie projekty, które najlepiej odpowiedzą na oczekiwanie tych klientów. Bardzo silny popyt obserwujemy w sektorze mieszkań na wynajem, co utwierdza naszą wiarę w ten segment rynku. Jego doskonała kondycja ma swoje odzwierciedlenie w 100% poziomie komercjalizacji budynków Resi4Rent" - skomentował prezes Echo Investment Nicklas Lindberg, cytowany w komunikacie.

Resi4Rent ma obecnie blisko 3 tys. gotowych i w pełni wynajętych lokali, a kolejne 3 tys. jest w budowie. Celem Resi4Rent do końca 2024 r. jest posiadanie około 10 tys. lokali na wynajem - z czego ponad 8 tys. gotowych, a resztę blisko ukończenia. Obecnie grunty pod 90% tych mieszkań są już zabezpieczone, podano także.

W ostatnich tygodniach Echo Investment oddało do użytkowania pierwszy budynek kompleksu Brain Park w Krakowie. Jak podkreśla spółka, biurowiec jest świetnie wynajęty, m.in. przez PepsiCo i Mercator Medical, W związku z dużym zainteresowaniem najemców deweloper podjął decyzję o rozpoczęciu budowy drugiej fazy Brain Parku.

"Cieszymy się z wysokiego poziomu najmu wszystkich naszych inwestycji komercyjnych i z zainteresowania najemców kolejnymi projektami. Na koniec września 2022 r. mieliśmy w budowie trzy budynki biurowe o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 52 tys. m2. Kolejne 152 tys. m2, w Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu, jest w fazie planowania. Wśród przygotowywanych inwestycji znajdują się nowe projekty 'destinations' - miejsca, które przyciągają ludzi. Już na początku przyszłego roku będziemy mogli rozpocząć wyczekiwane projekty jak Towarowa 22 w Warszawie, Wita Stwosza w Krakowie czy Swobodna we Wrocławiu - wielofunkcyjne, dobrze zaprojektowane duże fragmenty miast" - powiedział wiceprezes ds. finansowych Echo Investment Maciej Drozd.

Rośnie zainteresowanie najemców wykorzystaniem elastycznej przestrzeni biurowej, którą w Grupie oferuje CitySpace. W III kwartale operator przygotował dwie nowe lokalizacje, w tym 242 stanowisk pracy w Placu Unii oraz 390 stanowisk we wrocławskim MidPoint71 - najbardziej wyeksponowanej przestrzeni biurowej w mieście, wskazano także w informacji.

"Trend zwyżkowy widać także w centrum handlowym Libero w Katowicach oraz Galerii Młociny w Warszawie. Obroty Libero w trzech kwartałach 2022 r. były wyższe o 91% niż w analogicznym okresie 2020 r., natomiast odwiedzalność - o 69% wyższa. Równie dobra sytuacja jest obserwowana w warszawskiej Galerii Młociny. Tutaj obroty wzrosły o 56% wobec pierwszych dziewięciu miesięcy 2020, natomiast odwiedzalność - o 49%" - napisano dalej w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2022 r. wyniósł 110,4 mln zł wobec 23,78 mln zł zysku rok wcześniej.

Echo Investment jest polskim deweloperem, który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym oraz biurowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na GPW. W 2021 r. miała 1,53 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)