Jak przypomniał PKN Orlen, GE Renewable Energy to jeden z wiodących producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.

Polska spółka ma obecnie jedną koncesję na farmę o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy - podkreślił Orlen.

Sasin: Współpraca Orlenu z GE Renewable Energy korzystna dla obu stron

Porozumienie PKN Orlen z GE Renewable Energy, to krok w kierunku zdobywania nowych technologii i doświadczeń międzynarodowych koncernów, korzystne dla obu stron - oświadczył wiceperemier Jacek Sasin przy okazji podpisania umowy o strategicznym partnerstwie.

Reklama

Jak stwierdził Sasin, „to historyczny moment, który będzie zmieniał Polskę na dziesięciolecia a może i stulecia”.

Wicepremier przypomniał, że Orlen wchodzi w nowe obszary działalności, jak chociażby morska energetyka wiatrowa, a sama spółka wkrótce jeszcze bardziej się powiększy.

'Strategiczne partnerstwo w offshore to bardzo dobra wiadomość dla Polski - wejście nowych technologii i nowe miejsca pracy" - ocenił Sasin.

Prezes PKN Orlen: będziemy starać się o następne koncesje offshore

PKN Orlen będzie się ubiegał o kolejne koncesje na morskie farmy wiatrowe - oświadczył prezes spółki Daniel Obajtek przy okazji podpisania umowy o strategicznym partnerstwie z GE Renewable Energy. Wymaga tego ekonomia skali - stwierdził.

Jak ocenił Obajtek, ekonomia skali ma zasadnicze znaczenie dla łańcuchów dostaw i montażu finansowych „tak strategicznego procesu, jak morska energetyka wiatrowa”. Do tego procesu potrzebny jest międzynarodowy partner z wielkim doświadczeniem, taki jak GE Renewable Energy - dodał. Jak zaznaczył Obajtek, GE ma w Polsce fabryki i je rozbudowywuje.

Obecnie Orlen ma jedną koncesję na farmę o mocy do 1,2 GW.