"Dobrym rozwiązaniem, które pomogłoby zmniejszyć zużycie energii, według opinii 60% Polaków, byłoby wysokie opodatkowanie towarów i usług powodujących wysokie zanieczyszczenie, takich jak samochody typu SUV i transport lotniczy. 65% respondentów popiera również indeksację cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe - według zasady im więcej konsumujesz, tym droższa staje się energia. Tymczasem 59% twierdzi, że obniżenie ograniczeń prędkości na autostradach byłoby dobrym sposobem na ogólne zmniejszenie zużycia energii" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Gdyby obniżenie temperatury w domach podczas tegorocznej zimy okazało się konieczne, to 24% Polaków zgodziłoby się ograniczyć ją do 19°C, co stanowi mniej o 4 pkt proc. wobec średniej UE. 24% Polaków przyznaje, że już teraz nie stać ich na standardowe ogrzanie domu.

"Obecnie największym wyzwaniem dla 81% Polaków są skutki zmian klimatycznych, które wpływają na ich codzienne życie. Drugim w kolejności są obawy o skutki gospodarcze i finansowe, kluczowe dla 72% badanych. 83% respondentów uważa, że jeśli w najbliższych latach nie zmniejszymy drastycznie naszego zużycia energii i towarów, czeka nas globalna katastrofa. Jednocześnie 87%uważa, że rząd działa zbyt wolno, a tylko 41% potwierdza, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla" - czytamy dalej.

Reklama

65% respondentów uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji.

Ankieta EBI dotyczy zmian klimatu i dogłębnej oceny tego, co ludzie o niej myślą. Została przeprowadzona we współpracy z firmą badawczą BVA w sierpniu 2022 r.; wzięło w niej udział ponad 28 000 respondentów z 30 ankietowanych krajów.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), jest instytucją finansową Unii Europejskiej. Finansuje kluczowe inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów Unii Europejskiej. Jego udziałowcami jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.