Kończą się badania przesiewowe w wieluńskich zakładach produkcji naczep samochodowych Wielton. Pracuje tam ok. 1200 osób. Pod koniec lipca w fabryce wykryto ognisko koronawirusa.

Od 8 sierpnia testom poddano 972 osoby, potwierdzono nowe przypadki. Razem, z już wykrytymi wcześniej zakażeniami, wśród pracowników Wieltonu jest teraz 75 tzw. aktywnych przypadków. W piątek badania są kontynuowane – poinformowano w wieluńskim Sanepidzie.

„Robione są dodatkowe testy. Badaniom poddajemy 183 osoby w piątek, a w poniedziałek od 203 pracowników Wieltonu pobierzemy wymazy” – powiedziała PAP w piątek dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbara Sułkowska.

Od soboty, 8 sierpnia, w powiecie wieluńskim, w związku zakwalifikowaniem go do tzw. czerwonej strefy, obowiązują podwyższone normy sanitarne z początku epidemii, w tym na przykład zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz m.in. zaostrzone przepisy w sklepach i punktach usługowych.

„Mieszkańcy raczej stosują się do obostrzeń. Udzielane są jedynie upomnienia, tym, którzy nie przestrzegają nakazów i zakazów. Kontrole inspektorów sanepidu prowadzone są z funkcjonariuszami policji, którzy mogą karać mandatami” – mówiła Sułkowska. Zaznaczyła, że będą prowadzone również tzw. rekontrole.

Reklama

„Wrócimy do miejsc, gdzie mieliśmy jakieś uwagi. Na przykład w przypadku złego oznakowania dostępnych środków dezynfekcyjnych” – podkreśliła szefowa wieluńskiego sanepidu. „Jesteśmy w strefie czerwonej, ale nie ma jakiegoś +bladego strachu+, chociaż mieszkańcom trudno zrozumieć powrót restrykcyjnych przepisów” – dodała.

Na 55 nowych przypadków SARS–CoV-2, które w dobowym raporcie podały w piątek służby prasowe wojewody łódzkiego, 8 to zakażenia w powiecie wieluńskim. Teraz jest tam 191 tzw. aktywnych przypadków koronawirusa.

Od początku epidemii w powiecie wieluńskim potwierdzono 473 zakażenia groźnym patogenem. 272 osoby wyzdrowiały, 10 mieszkańców zmarło. Teraz kwarantannie podlegają 172 osoby, a 59 mieszkańców poddano nadzorowi sanitarnemu.

Powiat wieluński - zamieszkały przez ponad 76 tys. osób - leży na południowym zachodzie regionu łódzkiego. Graniczy z Śląskim i Opolskim.

Wieluński jest jedynym powiatem w województwie łódzkim, w którym wprowadzono tzw. czerwoną strefę i przywrócono najbardziej restrykcyjne przepisy sanitarne obowiązujące na początku epidemii koronawirusa.

Polecamy: Firmy realizujące działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się Covid-19 nie dostaną zwrotu kosztów