Ceremonia przyznania Nagrody odbyła się w sali prasowej im. Daphne Caruany Galizii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Uroczystość otworzyli: przewodnicząca PE Roberta Metsola, wiceprzewodnicząca Pina Picierno odpowiedzialna za nagrodę oraz Anthony Bellanger, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy i przedstawiciel 29 członków niezależnego jury europejskiego.

„Nagroda Dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii ma mocny przekaz. Parlament Europejski stoi po stronie prawdy i sprawiedliwości oraz niezależnego dziennikarstwa. Silna demokracja potrzebuje silnej prasy. Bez wolności prasy nie ma demokracji. W Europie prawa i wolności to cele, o które walczymy, a nie przeszkody” - powiedziała Metsola.

Od 3 maja do 1 sierpnia 2022 roku prace konkursowe złożyło ponad 200 dziennikarzy z 27 państw Unii. Jedenaście prac znalazło się na krótkiej liście, z której jury wybrało zwycięzcę.

Reklama

Clementowi Di Roma i Carol Valade nagrodę wręczyli zeszłoroczni laureaci Sandrine Rigaud i Laurent Richard z konsorcjum dziennikarskiego Forbidden Stories, przedstawiciele Pegasus Project - inicjatywy, która ujawniła, że rządy różnych krajów wykorzystywały program Pegasus izraelskiej firmy NSO Group Technologies do szpiegowania tysięcy osób na całym świecie, w tym dziennikarzy, polityków, obrońców praw człowieka i wojskowych.

Di Roma jest korespondentem stacji France24 w Rwandzie. Valade jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce afrykańskiej. W 2018 roku rozpoczęła w Afryce pracę jako korespondentka. Współpracowała między innymi z RFI, AFP, TV5-Monde, Radio France, "Le Monde" oraz mediami międzynarodowymi.

To pierwszy film dokumentalny Di Romy i Valade. Stanowi kulminację ich pracy jako korespondentów w RŚA w 2020 roku. Przez kraj ten przelała się fala przemocy i nadużyć wywołanych nowym buntem, z którym walczyła m.in. powiązana z Kremlem organizacja najemnicza Grupa Wagnera. Para dziennikarzy zbierała informacje, filmowała i przekazywała materiały kilku międzynarodowym stacjom, pomimo nadzoru ze strony rosyjskich najemników oraz ogólnego wrogiego nastawienia wobec mediów francuskich. Dziennikarze chcieli też kontynuować pracę trzech rosyjskich kolegów – Orhana Dżemala, Kiriłła Radczenki oraz Aleksandra Rastorgujewa – zamordowanych w RŚA w 2018 roku podczas badania Grupy Wagnera.

Prezydium PE ustanowiło Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galicji w grudniu 2019 roku w hołdzie dla maltańskiej dziennikarki śledczej i blogerki, która zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku. Co roku w rocznicę jej śmierci PE przyznaje nagrodę za wybitne dziennikarstwo, które promuje podstawowe zasady i wartości Unii Europejskiej, takie jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka, oraz ich broni. Oprócz statuetki laureat otrzymuje 20 tysięcy euro.

Ze Strasburga Łukasz Osiński