Według rankingu, jego zobowiązania podatkowe za 2022 rok wyniosły 487,4 mln funtów, co jak wskazano, wystarcza do opłacenia rocznych pensji 12 503 nauczycieli.

43-letni Gerko jest z wykształcenia matematykiem, a fortunę przyniosła mu założona w 2015 roku firma XTX Markets, zajmująca się algorytmicznym tradingiem giełdowym. Jest też otwartym krytykiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i jego napaści na Ukrainę, m.in. wzywał do tego, by na większą liczbę Rosjan nałożyć sankcje.

Na drugim miejscu jest rodzina Coates - Denise, John i Peter - właściciele internetowej firmy bukmacherskiej Bet365, którzy liderowali w trzech poprzednich edycjach rankingu. Ich podatek za ubiegły rok wynosi 460,2 mln funtów. Trzecie miejsce - z podatkiem w wysokości 392,3 mln funtów - zajmuje Stephen Rubin z rodziną, właściciele holdingu Pentland Group, skupiającego szereg producentów sprzętu i odzieży sportowej.

Denise, John i Peter Coates nadal jednak bezapelacyjnie prowadzą, jeśli chodzi o łączną kwotę zapłaconych podatków w czasie pięciu lat istnienia "The Sunday Times Tax List" - w tym czasie zasilili brytyjski budżet kwotą 1,95 mld funtów. Na drugim miejscu jest Rubin i rodzina - 1,13 mld, a na trzecim Gerko - 679,8 mln.

Reklama

Łączne zobowiązania podatkowe stu osób lub rodzin sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu wynoszą 5,181 mld funtów, z czego na pierwszą dziesiątkę na liście przypada 2,333 mld. Ta ostatnia liczba oznacza wzrost o 14 proc. w stosunku do rankingu sprzed roku. Na liście jest 11 osób lub rodzin, których podatki przekraczają 100 milionów funtów, a podatki osób najniższej sklasyfikowanych wynoszą 10,7 mln. Ponad 30 osób lub rodzin na liście stu największych podatników - więcej niż w jakiejkolwiek innej branży - zajmuje się nieruchomościami.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)