W poniedziałek szefowa resortu rodziny i polityki społecznej uczestniczyła w filii Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie) w panelu dyskusyjnym odbywającym się pod hasłem „Seniorze nie jesteś sam".

„Tak, jak to zostało zapowiedziane, w tym roku przygotowujemy także wypłaty czternastej emerytury, tej czternastej emerytury, która będzie wypłacana w czwartym kwartale 2022 r.” – powiedziała minister Maląg. „Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu” – dodała.

Reklama

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała jednocześnie, że 1 kwietnia ruszyła kolejna, czwarta już wypłata trzynastej emerytury, przy czym dotąd otrzymało ją, w terminie swego świadczenia, ponad 1 mln osób.

„To jest ponad 1 mld 200 mln zł, a cała trzynasta emerytura w tym roku to ponad 13 mld zł” – podkreśliła Maląg. Wyjaśniła zarazem, iż od trzynastej emerytury nie jest pobierany podatek, a jedynie składka zdrowotna.

Minister rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, iż rząd PiS, mimo trudnego czasu wojny po agresji Rosji na Ukrainę, gdy państwo polskie angażuje się w pomoc uchodźcom, cały czas realizuje swój program, w tym konsekwentnej, długofalowej polityki prorodzinnej i solidarności międzypokoleniowej.

„Seniorzy nie są pozostawieni sami sobie” – stwierdziła Maląg, dodając, iż polityka obecnego rządu wobec najstarszych obywateli oparta jest na dwóch filarach: wsparciu finansowym i wsparciu aktywności w jesieni życia.

Wśród działań dotychczas podjętych wspomniała m.in. o przywróceniu wieku emerytalnego oraz o waloryzacji rent i emerytur, która – jak oceniła – „z roku na rok są waloryzacjami godnymi”.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że dodatkowe świadczenia dla seniorów, jako część filaru finansowego, mają być rzeczywistym wsparciem, biorąc pod uwagę, sytuację gospodarcza po pandemii i rosnącą inflację.

W ramach działań związanych z aktywizacją seniorów Maląg wymieniła m.in. Program Senior+, który adresowany do samorządów zakłada budowę domów i klubów seniora, a także dedykowany dla organizacji pozarządowych - Program Aktywni+, którego celem jest podniesienie różnorakiej aktywności osób starszych.

„Te dwa programy to roczny budżet 100 mln zł” - podkreśliła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Jak dodała, oprócz tych projektów, realizowane są też inne przedsięwzięcia, długofalowe, jak Program Opieka 75+ oraz Program Wspieraj Seniora, który zainicjowano w czasie pandemii koronawirusa, gdy obowiązywały rekomendacje, aby osoby starsze unikały wychodzenia z domu.

Maląg zaznaczyła, iż w tym roku działania te zostały wzbogacone o dodatkowy komponent – „opaski bezpieczeństwa” dla seniorów, zwłaszcza osób samotnych, które umożliwiają m.in. wysyłanie sygnału do centrum obsługi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

„To jest program pilotażowy. Będziemy jego budżet jeszcze w kolejnych latach rozszerzać. Dlatego zależy nam w tym roku by sprawdzić, jak takie działania funkcjonują, żeby w latach następnych wprowadzić je na szerszą skalę” – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Na zakończenie spotkania z seniorami Maląg zapewniła, że „zarówno polskiemu rządowi, jak i parlamentarzystom PiS zależy na tym, aby tworzyć zrównoważoną, dynamiczną politykę senioralną”, która ma być podziękowaniem za wychowanie młodego pokolenia i wsparciem oraz wyrazem szacunku.

Panel w płockiej filii Politechniki Warszawskiej, poświęcony potrzebom seniorów w zakresie profilaktyki zdrowia, zorganizowało Stowarzyszenie Nowoczesna i Innowacyjna Edukacja. Uczestniczyli w nim m.in. samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz domów opieki społecznej, a także Płockiej Rady Seniorów.

W poniedziałek, po wizycie w Płocku, minister rodziny i polityki społecznej odwiedziła także Wyszogród, gdzie przekazała promesę na 200 tys. zł dla tamtejszego samorządu gminy na utworzenie klubu seniora w ramach programu Senior+.

Jak podkreśliła Maląg, w 2015 r., gdy PiS obejmował władze, w Polsce działało niespełna 100 domów i klubów seniora, a obecnie jest ich ponad 1100 i kolejne 100 powstanie jeszcze w tym roku.