Szefowa MRPiPS na środowej konferencji prasowej podkreśliła, że "Aktywny rodzic" to jeden z flagowych programów przygotowywanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Aktywny rodzic" ruszy jeszcze w 2024 roku?

Poinformowała, że złożyła wniosek o wpisanie projektu ustawy w tej sprawie do wykazu prac legislacyjnych rządu. "Założenia tego projektu zostały skierowane do dalszych prac rządowych – powiedziała.

Reklama

Podkreśliła, że na program są zagwarantowane pieniądze z budżetu państwa. "Jeszcze w 2024 r. 'Aktywny rodzic' powinien ruszyć, a wszystkie osoby, które chcą po narodzinach dziecka wrócić do aktywności zawodowej, wrócić do pracy, otrzymają od państwa wsparcie w ramach tego programu" – podkreśliła.

Według zapowiedzi resortu rodziny program zakłada dodatkowe świadczenie 1500 zł miesięcznie dla rodziców chcących wrócić do pracy. Będą oni mieli wybór – czy zostawić dziecko pod opieką np. członka rodziny, czy też zostawić je w odpowiednim miejscu opieki.

Świadczenie ma przysługiwać do trzeciego roku życia dziecka. Rodzic będzie musiał być zatrudniony na etat lub zlecenie albo w ramach działalności gospodarczej i działalności rolniczej.

Autorka: Karolina Kropiwiec