Zastępca szefa gabinetu przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, Drew Hammill, napisał na Twitterze, że Pelosi oraz sekretarz skarbu Steven Mnuchin rozmawiali w piątek, a ich rozmowa koncentrowała się na ustaleniu, czy jest jakakolwiek perspektywa na osiągnięcie szybkiego porozumienia dotyczącego szerokiego pakietu stymulującego.

Hammill powołał się na zapewnienia Mnuchina, że prezydent Donald Trump jest jak najbardziej zainteresowany w osiągnięciu takiej umowy.

Wcześniej Nancy Pelosi powiedziała dziennikarzom, że nie poprze planu udzielenia pomocy dla amerykańskich linii lotniczych bez szerokiego porozumienia na temat wsparcia gospodarki, co z kolei chce zrobił prezydent Trump.

"Rozmowy o pakiecie stymulującego mocno wpływają na codzienne reakcje rynku" - wskazuje Keith Buchanan, zarządzający portfelem w Globalt. Dodaje, że ostatnie wypowiedzi mogą wskazywać na pewien postęp w negocjacjach, ale jego zdaniem kluczowe jest tempo prac nad pakietem.

Giełda w Japonii spada 0,12 poc.

W Chinach po świętach Złotego Tygodnia w piątek odbywa się pierwsza sesja giełdowa od 30 września. Indeks w Szanghaju zyskuje 1,65 proc., a w Shenzhen ponad 2,8 proc.

W Hongkongu indeks Hang Seng jest niżej o 0,1 proc.

KOSPI w Korei Południowej rośnie 0,21 proc.

W Europie na kontrakty na FTSE 100 idą w górę o 0,1 proc., na DAX tracą 0,3 proc., na CAC40 rosną 0,2 proc.

Kontrakty na Dow Jones w USA rosną w piątek rano o 100 punktów w oczekiwaniu na ustalenia dotyczące pakietu stymulującego.

Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów wywołanych falą optymizmu, że główne siły polityczne w USA osiągną porozumienie w sprawie przyjęcia kolejnego pakietu fiskalnego.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 122 punktów, czyli 0,43 proc. i wyniósł 28.425,51 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,80 proc. i wyniósł 3.446,83 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,50 proc., do 11.420,98 pkt.