W piątek tuż po rozpoczęciu notowań po godzinie 9-tej indeks WIG sięgnął poziomu 67 941,18 punktów. To najwyższa wartość, osiągnięta kiedykolwiek przez ten indeks. Poprzednia najwyższa wartość została odnotowana 23 stycznia 2018 r., kiedy w trakcie handlu WIG sięgnął 67 933,1 pkt.

To kolejny rekord indeksu WIG. W czwartek miał on najwyższe zamknięcie w historii. Na koniec notowań jego wartość wyniosła 67 745,39 pkt. Poprzedni rekord zamknięcia w wysokości 67 568,5 pkt. WIG odnotował w 2007 r.

Na GPW jest notowanych obecnie 428 spółek, z czego 381 to spółki polskie, a 47 zagraniczne. Kapitalizacja firm notowanych na warszawskiej giełdzie to obecnie ponad 1,24 bln zł. Od końca 2020 roku wartość akcji spółek notowanych na GPW zwiększyła się o blisko 176 mld zł, czyli o ponad 16 proc.

W I kwartale 2021 roku zysk netto Grupy GPW wyniósł 38,7 mln zł, czyli o 32,1 proc. więcej niż rok wcześniej i o 17,2 proc. mniej niż w IV kw. 2020 r.

Dietl: Od początku publikacji średnia roczna stopa zwrotu indeksu WIG wyniosła 15 proc.

Od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG jego średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 15 proc. Dla porównania, równolatek WIG, główny indeks giełdy w Wiedniu ATX zwrócił inwestorom rocznie średnio 6,5 proc. – powiedział PAP Marek Dietl, prezes GPW, komentując piątkowy rekord indeksu WIG.

„W tym roku nie tylko sama giełda, ale również najważniejszy jej indeks obchodzą swoją 30 rocznicę. Trudno o lepszy sposób uczczenia tego jubileuszu niż jak osiągnięcie najwyższej w historii wartości Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG). Wchodzące w jego skład spółki zapewniają płynność na naszym parkiecie, a ustanowiony nowy rekord świadczy o bardzo dobrej koniunkturze zarówno w polskiej gospodarce, jak i na giełdzie” – powiedział PAP Marek Dietl, prezes GPW.

Zauważył, że w ostatnich dniach swoje rekordy ustanowiły inne indeksy giełdowe, np. : WIG-div, WIG-informatyka, WIG-media czy WIG-CEE.

„Mamy nadzieję, że w ślad za tymi rekordami ten jubileuszowy rok okaże się szczytowy także pod względem stóp zwrotu dla naszych inwestorów. Od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG jego średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 15 proc. Dla porównania, równolatek WIG, główny indeks giełdy w Wiedniu ATX zwrócił inwestorom rocznie średnio 6,5 proc.” – stwierdził Marek Dietl.

Piątkowy rekord jest kolejnym, ustanowionym przez indeks WIG w tym tygodniu. W czwartek miał on najwyższe zamknięcie w historii. Na koniec notowań jego wartość wyniosła 67 745,39 pkt. Poprzedni rekord zamknięcia w wysokości 67 568,5 pkt. WIG odnotował w 2007 r. (PAP)

Autor: Marek Siudaj