Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,73 proc. i wyniósł 34.387,27 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,97 proc. i wyniósł 4.481,15 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 2,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.888,82 pkt.

We wtorek gubernator Rezerwy Federalnej USA Lael Brainard zasugerowała, że Rezerwa Federalna rozpocznie redukcję sumy bilansowej już w przyszłym miesiącu i że bank centralny będzie metodycznie podnosić stopy procentowe.

Reklama

"Przemówienie Brainard wybrzmiało szerokim echem, a rynki stają się coraz bardziej zaniepokojone planami zmniejszania sumy bilansowej, a perspektywa dalszych sankcji na Rosję podnosi poczucie niepewności" - napisano w raporcie Vital Knowledge.

Rynki oczekują, że do końca 2022 r. Fed podwyższy stopy procentowe o 225 pb, po podwyżce w marcu o 25 pb. Tak mocnego zacieśniania polityki pieniężnej w USA w ciągu jednego roku nie było od 1994 r.

"Rynek wycenia coraz więcej podwyżek stóp procentowych, co w związku z tym podnosi prawdopodobieństwo, że Fed przesadzi i w 2023 r. może wystąpić recesja. Uważamy, że Fed popełnia błąd przyjmując zbyt jastrzębi ton, ale jeszcze jest zbyt wcześnie na przyjęcie defensywnej postawy wobec rynku akcji" - powiedział Joachim Klement, główny strateg w Liberum Capital.

„Uczestnicy rynku w końcu uznali, że banki centralne na poważnie biorą się za znaczne podnoszenie stóp procentowych, aby walczyć z inflacją. Spodziewamy się, że wyprzedaż na giełdach osłabnie, ale ogólny trend dotyczący krzywej rentowności prawdopodobnie nadal będzie wskazywał na jej wzrost” – ocenił Florian Spate, starszy strateg ds. obligacji w Generali Investments.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już półtora miesiąca. Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oświadczyła, że w ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz "wszelkich nowych inwestycji" w Rosji. Zaostrzone też zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny.

"Zaostrzamy nasze sankcje, aby utrzymać maksymalną presję na Kreml. Nowy pakiet zawiera zakaz importu węgla. I myślę, że prędzej czy później będą potrzebne środki na ropę, a nawet gaz" - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel w Parlamencie Europejskim.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że docenia wysiłki w celu wzmocnienia sankcji wobec Rosji. Wezwał jednak swoich europejskich sąsiadów, by poszli dalej. Wskazując, że „trudne czasy wymagają trudnych decyzji”.

Wkraczamy w krytyczną fazę wojny na Ukrainie, Rosja wysyła wszystkie siły na wschód tego kraju. Musimy przygotować się na długotrwały konflikt - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed środowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Nie ugniemy się pod presją. Węgry nie poprą sankcji, które obejmowały odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropy. Nie mamy też problemu z ewentualnymi płatnościami za rosyjski gaz w rublach - stwierdził premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej.

Niemieccy importerzy oczekują, że do końca 2022 roku import węgla z Rosji może zostać całkowicie zastąpiony przez nowych dostawców, m.in. USA i RPA.

Rząd Holandii wezwał firmy do „maksymalnego" ograniczenia zakupu rosyjskiego węgla i ropy. W środę minister energii i klimatu Rob Jetten powiedział, że import tych surowców z Rosji już spada.

Akcje sektora technologii ponownie spadały po wtorkowych stratach, ponieważ inwestorzy opuszczają branże w ramach przygotowywań na wyższe stopy procentowe. Nvidia spadła o 5 proc., Microsoft o 2,5 proc., a Apple o 2 proc.

Ze spółek akcje Twittera szły w dół o 2,5 proc. W ciągu dwóch ostatnich dni akcje spółki wzrosły o 32 proc. We wtorek spółka zapowiedziała, że powoła prezesa Tesli i miliardera Elona Muska do rady nadzorczej. Musk przejął 9,2 proc. akcji w Twitterze, stając się jego największym pojedynczym udziałowcem.

Intel spadł o 1,5 proc. Jak podała agencja Reutera, amerykański gigant technologiczny zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

Tilray rósł o 7,5 proc. Producent marihuany i produktów konopnych uzyskał wyższy od oczekiwań zysk na akcję za ostatni kwartał.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 6 pb do 2,61 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 7 pb do 2,66 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 9 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 192 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 102,39 USD za baryłkę, po wzroście o 0,44 proc., czerwcowe futures na Brent idą w górę o 0,3 proc. do 107 USD/b. (PAP Biznes)