"Pozytywne otwarcie indeksów amerykańskich przyczyniło się do wzrostów na GPW w czasie sesji, jednak WIG20 cały czas pozostaje w konsolidacji. Wciąż brakuje u nas wewnętrznych sygnałów inwestycyjnych i cały czas ten rynek zachowuje się znacząco słabiej niż S&P500" - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP.

Jak wskazał, poziom wsparcia dla WIG20 wynosi obecnie 1.610 pkt. Poziomem oporu jest z kolei poziom 1.740 pkt.

Reklama

"Wciąż czekamy na jakiś wyraźny sygnał, czyli wybicie górą albo dołem z konsolidacji. Spoglądamy więc na rynek amerykański, który nadaje ton większości notowań na świecie, a S&P500 rozpoczęło dziś sesję bardzo dobrze. Indeks ten przełamał niedawno górne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego, ale z drugiej strony zatrzymał się pod oporem na poziomie szczytu z czerwca i od kilku sesji stał w miejscu. Dzisiejsza sesja daje nadzieję, że ten opór zostanie pokonany" - powiedział Smoliński.

Analityk wskazał, że przełamanie oporu przez S&P500 mogłoby przyczynić się do kontynuacji wzrostów w USA, a to z kolei mogłoby się pozytywnie przełożyć na GPW.

"Nie spodziewałbym się jednak jakiegoś mocnego ruchu, ponieważ ten wzrost nie byłby spowodowany wewnętrzną siłą naszego rynku tylko podążaniem za rynkiem amerykańskim" - ocenił Smoliński.

"Na najbliższych sesjach na pewno przyglądałbym się sektorowi bankowemu - czy nie zaczną się jakieś wzrosty na nim, bo to może być przyczynek do silniejszego odbicia" - dodał.

Zwrócił też uwagę, że nieco lepiej zachowują się ostatnio spółki growe.

"Warto na to zwrócić uwagę, nieco bardziej selektywnie podejść do rynku i przyjrzeć się, czy da się coś z tych spółek growych wyłuskać. W sektorze bankowym na razie nie widać sygnałów kupna, energetyka jest w korekcie, a trochę lepiej radzą sobie właśnie spółki growe" - ocenił Smoliński.

W pierwszej połowie środowej sesji główne indeksy na warszawskiej GPW odnotowywały spadki, jednak w okolicy godz. 14.30 zaczęły zyskiwać.

Ostatecznie WIG20 zamknął środową sesję wzrostem o 0,59 proc. na poziomie 1.694 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,01 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 0,13 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,42 proc.

W ujęciu sektorowym najsilniej zwyżkował na zamknięciu indeks WIG-Gry (+2,9 proc.), a najmocniejszą przeceną dotknięty został WIG-Energetyka (-1,5 proc.).

Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 780 mln zł, z czego ok. 637 mln zł przypada na spółki z WIG20. Największe obroty na rynku notują Allegro (126 mln zł) i PKO BP (73 mln zł).

Liderem wzrostów w WIG20 był w środę CD Projekt, który wzrósł o prawie 4 proc. Ponadto, pozytywnie wyróżniły się spółki odzieżowe - LPP zyskało 2,6 proc., a CCC 2,3 proc. Wyraźnie, o 2 proc., wzrosły także notowania Allegro.

O 0,2 proc. wzrósł kurs Orange Polska. Analityk Raiffeisen Centrobank Jakub Krawczyk podwyższył rekomendację dla tej spółki do "kupuj" z "trzymaj", wyznaczając cenę docelową do poziomie 8 zł.

Sesję na minusie zakończyły w WIG20 tylko trzy spółki - PGE (-1,6 proc.), PZU (-1,5 proc.) i KGHM (-0,1 proc.)

Wśród spółek z mWIG40 najmocniejsze wzrosty odnotowały DataWalk (+4,4 proc.) i PKP Cargo (+4,2 proc.). O 3,6 proc. poszły w górę notowania Mercatora i Ten Square Games. Wyraźnie, o 2,9 proc., wzrósł także kurs Wirtualnej Polski.

Liderami spadków w indeksie mWIG40 okazały się AmRest (-2,9 proc.) oraz Dom Development (-2,7 proc.).

W indeksie sWIG80 zdecydowanie najsilniej poszło w górę Rafako (+15,5 proc.). Mocne wzrosty zanotowały także CI Games (+7,4 proc.), Bumech (+7,4 proc.) i BOŚ (+6,2 proc.). Bank podał, że zysk netto grupy w pierwszym półroczu 2022 roku wzrósł do 83,9 mln zł z 6,9 mln zł zysku rok wcześniej.

O ponad 5 proc. zwyżkowały na zamknięciu Shoper i Auto Partner, a o ponad 3 proc. Torpol. Grupa wstępnie szacuje, że w pierwszym półroczu 2022 roku zysk netto wzrósł do 65,2 mln zł z 20,3 mln zł rok wcześniej.

Największą przeceną w indeksie małych spółek dotknięte zostały akcje Ryvu Therapeutics (-5,6 proc.) i ZE PAK (-5,2 proc.). O 4,8 proc. spadł kurs IMC, a o 4,6 proc. ML System. Ponad 3 proc. spadki zanotowały ponadto Atal i Astarta.

Najmocniej na całej GPW wzrosły w środę notowania OT Logistics - o 18,1 proc. (PAP Biznes)