Sprawdza się model Rzeczpospolitej solidarnej i sprawiedliwej, a zarazem konkurencyjnej - oświadczył Morawiecki, proszony o komentarz do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że niektóre propozycje Ministerstwa Finansów w ramach tzw. Polskiego Ładu są „skrajnie socjalistyczne”.

Szef rządu dowodził, że „powolna zmiana systemu w kierunku prospołecznego, prorodzinnego, propracowniczego, przy jednoczesnym dbaniu o przedsiębiorców powoduje, że mamy system coraz bardziej efektywny".

Morawiecki dowodził, że mamy jeden z najbardziej liberalnych i to „drapieżnie liberalnych” systemów podatkowych - system degresywny. Polega na tym, że im ktoś więcej zarabia, tym procentowo mniejszą kwotę płaci w formie podatku - tłumaczył, dowodząc, że to charakteryzuje „drapieżnie kapitalistyczne państwa Ameryki Łacińskiej”.

Jak dodał, przez politykę społeczną, jak programy 500+ czy „program proemerytalny”, zmienia się to w kierunku społecznej gospodarki rynkowej, czyli tego, co jest zapisane w konstytucji. „Odchodzimy od drapieżnych zasad w kierunku bardziej sprawiedliwych” - mówił.