Bochenek był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. "Środki unijne do Polski płyną, jeżeli chodzi o perspektywę budżetową na lata 2021-2027" - mówił. "Zaraz będą wypłacane zaliczki. Pierwsze 5 miliardów złotych na programy regionalne, programy ogólnopolskie już zostały wypłacone. Na fundusz sprawiedliwej transformacji do regionów, zwłaszcza na południu Polski, takie środki zostały skierowane" - podkreślił.

"Jeżeli chodzi o środki z KPO, to te środki są uzależnione od spełnienia kamieni milowych" - mówił rzecznik PiS. "Wniosek, jeżeli chodzi o środki z KPO, zostanie złożony w stosownym czasie, wtedy, kiedy będziemy mieli dopięte kwestie związane z konkretnymi ustawami. Te ustawy są procedowane" - wskazywał i przypomniał, że tzw. ustawa wiatrakowa jest rozpatrywana jeszcze przez parlament, a prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak dodał, "czekamy teraz na Trybunał Konstytucyjny". "Kiedy będzie decyzja Trybunału - liczymy na to, że oczywiście będzie ona zgodna z polską konstytucją przede wszystkim, ale również z prawnej unijnym - to wówczas będziemy mogli pójść dalej" - powiedział rzecznik PiS.

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, ma według jej autorów, wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Reklama

Informując o skierowaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nią. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski