Nawiny to jeden z najważniejszych portali informacyjnych na Białorusi, należący do niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN. Obecnie portal jest dostępny przez VPN; informacje publikuje także w sieciach społecznościowych.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku, na fali protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, ministerstwo informacji zablokowało Naviny.by za artykuły, które „negatywnie opisywały sytuację na Białorusi po zakończeniu cyklu wyborczego i dyskredytowały działalność instytucji państwowych”. Chodziło m.in. o publikacje na temat fałszerstw wyborczych oraz torturowania uczestników protestów przez funkcjonariuszy struktur siłowych.

Oprócz portalu Naviny.by zablokowano wówczas szereg innych stron internetowych, należących do mediów niezależnych i organizacji obywatelskich.

10 kwietnia nowy minister informacji Uładzimir Piarcou zapowiedział m.in., że nadszedł czas „podjęcia odpowiednich ograniczeń, zakazów, a może i kar”.

Wcześniej w poniedziałek ministerstwo informacji pozbawiło prawo do nadawania na Białorusi dostępnej dotąd w sieciach kablowych stacji Euronews.

j