"Minister Zigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi podpisali dziś +Plan działania w ramach partnerstwa strategicznego Japonia – RP+. Dokument, opisujący polityczne, gospodarcze, obronne, naukowe i kulturalne obszary partnerstwa, wyznacza kierunki współpracy na 5 najbliższych lat" – podano we wpisie resortu spraw zagranicznych na Twitterze.

MSZ poinformowało, że tematami rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii były: stan relacji dwustronnych, wymiary współpracy oraz sytuacja międzynarodowa w Europie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Dwudniową wizytę w Warszawie Motegi rozpoczął w czwartek od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podczas spotkania poruszono kwestie współpracy polsko-japońskiej, zwłaszcza gospodarczej, a także wkładu Polski i Japonii w realizację celów klimatycznych.

"Szef japońskiej dyplomacji wyraził zainteresowanie regionalnymi formatami współpracy, tj. Grupą Wyszehradzką oraz Inicjatywą Trójmorza, które postrzegane są przez Japonię jako efektywne platformy dialogu" – przekazała prezydencka kancelaria.

Podczas wizyty w Polsce szef japońskiej dyplomacji ma się spotkać także z ministrami spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej.

We wcześniejszym komunikacie MSZ zaznaczyło, że zarówno podczas rozmów dwustronnych, jak i wielostronnych w czasie wizyty ministra spraw zagranicznych Japonii "dokonana zostanie wymiana ocen sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Indo-Pacyfiku". "Szefowie dyplomacji państw V4 i Japonii omówią też perspektywy współpracy w tym gronie" - zaznaczył resort.

Strategiczne partnerstwo Polska i Japonia zawarły w 2015 roku.