Rzecznik Zielonych Maciej Józefowicz podczas konferencji przed resortem edukacji życzył uczniom i nauczycielom "wakacji wolnych od Przemysława Czarnka". "My Zieloni domagamy się dymisji tego nieudolnego ministra, wycofania +lex Czarnek+ i zwołania okrągłego stołu, który zdecyduje o przyszłości polskiej szkoły, polskich dzieci i nauczycieli" - oświadczył.

"Przemysław Czarnek szykuje prawdziwy zamach na autonomię polskich szkół" - ocenił rzecznik. "Projekt nowelizacji Prawa oświatowego i rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym tzw. lex Czarnek są próbą wrogiego przejęcia szkół przez człowieka, który jest nie tyle ministrem, co komisarzem ideologicznym polskiej edukacji" - stwierdził.

Proponowane przez MEiN zmiany w Prawie oświatowym wzmocnić rolę kuratorów oświaty.

Według współprzewodniczącego Zielonych Wojciecha Kubalewskiego, kiedy nadzór nad szkołą przejmą kuratorzy, uczniowie mogą zapomnieć o zajęciach o klimacie czy o nauczaniu na temat seksualności. "Nieograniczony dostęp do szkół pod rządami tej ustawy otrzyma jedna organizacja - Ordo Iuris" - stwierdził.

Reklama

Kubalewski mówił także o rządowym projekcie dot. penalizacji dyrektorów szkół za przekroczenie uprawnień w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnimi, która - jego zdaniem - pozwoli zgłaszać do prokuratury tych, którzy wprowadzają zajęcia np. z edukacji seksualnej.