Niemieccy Zieloni przeciwni polskim planom regulacji Odry

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 lipca 2021, 13:31
Zieloni chcą powstrzymać polskie plany regulacji Odry – pisze w poniedziałek dziennik „Die Welt”. „Promowana przez Polskę rozbudowa Odry doprowadzi do nieuzasadnionego negatywnego wpływu na rolnictwo, klimat i bilans wodny” – powiedział szef Zielonych Michael Kellner, cytowany przez niemiecki dziennik.

„Jeśli te plany zostaną zrealizowane, osłabiona będzie ochrona przeciwpowodziowa” - przestrzegł polityk.

Komentując dla „Die Welt” katastrofalne powodzie, które w ostatnim czasie dotknęły zwłaszcza kraje związkowe Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie Niemiec, szef partii Zielonych powiedział, że terenom tym należy pilnie pomóc, a w jak najkrótszej perspektywie należy podejmować wszelkie środki, by przeciwdziałać skutkom kryzysu klimatycznego. „Regulacja Odry przyniosłaby efekt przeciwny do zamierzonego” – ostrzegł Kellner.

W sobotę Zieloni zorganizowali rajd rowerowy do Frankfurtu nad Odrą i rejs statkiem po Odrze, podczas których nagłaśniali sprawę projektu i swojego sprzeciwu wobec niego.

Kellner zajmuje drugie miejsce na krajowej liście brandenburskich Zielonych za Annaleną Baerbock, kandydatką partii na kanclerza we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

W ubiegłym roku brandenburskie ministerstwo środowiska, którym kieruje Axel Vogel z Zielonych, odwołało się od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, mówiącej o planach rozbudowy i regulacji Odry. Resort uważa, że działania te mogą mieć negatywny wpływ na siedliska przyrodnicze oraz zwiększyć erozją brzegów po niemieckiej stronie – pisze „Die Welt”.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj