Wybory parlamentarne wygrał zdecydowanie blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni, otrzymując - według cząstkowych wyników - około 43 proc. głosów. Trwa oczekiwanie na oficjalne wyniki głosowania. Niektóre mandaty już są przesądzone.

Obecny eurodeputowany Berlusconi, który przez lata był liderem centroprawicy i wygrał z nią trzy razy wybory, zdobył mandat senatora. Izbę wyższą opuścił dziewięć lat temu na mocy ustawy, zabraniającej zasiadania w parlamencie osobom prawomocnie skazanym. Wtedy otrzymał karę 4 lat więzienia za oszustwa podatkowe przy zakupie praw do emisji w jego telewizji Mediaset. Odebrano mu mandat.

Reklama

Do Senatu wybrany został też prezes rzymskiego klubu piłkarskiego Lazio, Claudio Lotito.

Wybory przegrała Lollobrigida, która kandydowała do Senatu z listy Włochy Suwerenne i Ludowe, utworzonej przez partię komunistyczną i socjalistyczną.

Spektakularną porażkę poniósł były polityczny lider Ruchu Pięciu Gwiazd, dotychczasowy szef dyplomacji Luigi Di Maio, który niedawno odszedł ze swojej macierzystej formacji i stworzył nową - Obywatelskie Zaangażowanie. Nie weszła ona do parlamentu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)