Szef rządu uczestniczył w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w konferencji "Rząd blisko seniorów".

"Wprowadziliśmy trzynastą i czternastą emeryturę. Trzynastą emeryturę będziemy wypłacać już wkrótce po raz piąty" – wskazał premier. Pierwszy raz trzynastkę wypłacono seniorom w 2019 r.

"Także czternasta emerytura powinna być uwzględniona w tych kalkulacjach, które porównują, jak traktowali emerytów ci, którzy w momencie, gdy tylko malutki, z punktu widzenia dzisiejszego kryzysu, malutki kryzys zapukał do ich drzwi. Zabrali OFE. (…) Podnieśli VAT, (…) i podnieśli wiek emerytalny". Zrobili coś, co dla emerytów było tragedią" – wskazał.

Premier przekonywał, że obecny rząd działa "zupełnie odwrotnie". "Jak jest kryzys, kryzys o proporcjach nieznanych od przynajmniej kilkudziesięciu lat, (…) to staramy się pomagać jeszcze bardziej" – podkreślił.

Reklama

Dlatego, jak kontynuował, waloryzacja w tym roku jest "maksymalna". Od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

"Oprócz tego jest i trzynasta, i czternasta emerytura. (…) Mogę z dumą powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o seniorów, dba w trudnych czasach, gdy ciężko jest związać koniec z końcem, bo ceny rosną, bo +ruska inflacja+ wszystkich dotyczy" – mówił szef rządu.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl