Zgodnie z porozumieniem Gabriel zrezygnowała z misji utworzenia rządu. Wspólny gabinet powstanie po otrzymaniu tej misji przez drugą siłę.

Porozumienie przewiduje, że na czele rządu przez pierwsze dziewięć miesięcy stanie Nikołaj Denkow, a przez następne dziewięć Gabriel. W międzyczasie była unijna komisarz będzie pełnić urząd wicepremiera i szefowej dyplomacji.

Jak zapowiedziano, rząd będzie realizował program, który wspólnie wypracowały dwie największe partie. Wśród jego głównych celów znajduje się przyjęcie budżetu, opanowanie inflacji, kontynuacja działań na rzecz przyjęcia Bułgarii do stref euro oraz Schengen oraz wsparcie dla Ukrainy.

Porozumienie ma przełamać trwający od ponad dwóch lat impas w bułgarskim życiu politycznym. Od kwietnia 2021 r. w kraju pięciokrotnie odbywały się przedterminowe wybory parlamentarne, po których posłowie nie potrafili dojść do porozumienia i wyłonić rządu. Z niewielkimi wyjątkami od tego czasu w Bułgarii rządziły tymczasowe gabinety mianowane przez prezydenta Rumena Radewa.

Reklama

W poniedziałek Radew poinformował, że przekaże drugiej sile parlamentarnej misję utworzenia gabinetu w najbliższych dniach.

Jednocześnie, po kilku sygnałach uzyskanych od obywateli i organizacji obywatelskich w ubiegłym tygodniu prokuratura poinformowała, że wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie korupcji przeciw byłemu premierowi i liderowi GERB Bojko Borisowowi. Dochodzenie wszczęto także wobec Marii Gabriel za wykorzystywanie, wbrew obowiązującemu ustawodawstwu, należącego do władz miasta mieszkania przeznaczonego dla ubogich rodzin w czasie, kiedy była europosłanką.

Ewgenia Manołowa (PAP)