Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 2,0 proc. Ceny żywności w kwietniu wzrosły o 4,2 proc. mdm.

"Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się "zaskoczeniem" i był to "największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności".

Reklama

Biuro analiz banku szacuje, że "inflacja bazowa była w kwietniu wysoka i wzrosła o 0,6 pkt. proc. do 7,5 proc. rdr".

Goldman Sachs uważa, że "inflacja w Polsce nadal zaskakuje", a to "nie tylko podkreśla intensywność presji cenowej, ale także jej bezprecedensowość". "Prognostycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji" - wyjaśnili przedstawiciele GS.

Uważają, że brakuje dowodów na spowolnienie inflacji. "Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym nasza prognoza bazowa wskazuje, że w czerwcu inflacja wyniesie 13,5 proc. rdr" - wskazali.

"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) NBP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc." - wskazano. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na taką decyzję RPP, jest kondycja złotówki. "Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym" - wyjaśnili.