Zatrzymanie w Polsce agenta współpracującego z rosyjskim wywiadem

W wyniku ścisłej współpracy pomiędzy SBU, prokuraturą generalną oraz strukturami ochrony porządku w Polsce zatrzymany został obywatel Polski, który współpracował z wywiadem wojskowym Rosji (GRU) – powiadomiła w czwartek w komunikacie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Plan zamachu na prezydenta Ukrainy udaremniony dzięki międzynarodowej współpracy

Reklama

Jak podano, mężczyzna miał zbierać i przekazywać Rosjanom informacje na temat bezpieczeństwa lotniska Rzeszów-Jasionka. To z kolei miało m.in. pomóc rosyjskim służbom w zaplanowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy podczas jego pobytu w Polsce.

Strona ukraińska przekazała polskiej informacje o możliwym zamachu i kluczowy materiał dowodowy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

„Dzięki skutecznym działaniom i sprawnej wymianie informacji pomiędzy dwoma krajami, zwerbowanego przez rosyjskie służby agenta udało się zidentyfikować i zatrzymać na terytorium Polski” – podano.

Postępowanie w sprawie agenta prowadzone przez ABW i Prokuraturę Krajową

Jak dodano w komunikacie, polska prokuratura oskarżyła go o gotowość do działania na rzecz obcego wywiadu (art. 130 pkt. 3 KK). Postępowanie prowadzi ABW pod nadzorem Prokuratury Krajowej.

SBU podziękowała stronie polskiej za efektywną współpracę w przeciwdziałaniu rosyjskim zbrodniom na Ukrainie i poza nią. (PAP)

https://t.me/SBUkr/11739

rsp/ mms/ lm/