MRPiT dodał, że blisko 200 organizatorów turystycznych złożyło ponad 2 tys. wniosków biur podróży odnośnie 70 tys. podróżnych. Wnioski o pomoc do ZUS opiewają na 26 mln zł.

Wnioski o rekompensaty składane przez turystów oraz wnioski o pomoc dla branży składane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypłaty będą udzielane za pośrednictwem Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Resort podkreślił, że jest to bilans pierwszych tygodni obowiązywania tzw. tarczy turystycznej (tarczy 5.0).

"Obowiązująca od października tarcza turystyczna wprowadziła szereg korzystnych zmian dla branży turystycznej. Dodatkowo w październiku weszła w życie ustawa, która przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego dla agentów turystycznych" - wskazał wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Ministerstwo przypomniało, że w tarczy turystycznej znalazły się liczne formy wsparcia dla branży, w tym zwolnienie ze składek ZUS i innych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 31 września 2020 r. (m.in. hotelarze, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni).

Tarcza przewiduje ponadto uproszczenie zasad dot. świadczenia postojowego dla agentów turystycznych, czy dodatkowe postojowe m.in. dla transportu lądowego.

Tarcza pozwoliła też na powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który daje organizatorom turystyki oraz podróżnym możliwość ubiegania się o wypłatę na rzecz podróżnych pieniędzy wpłaconych na poczet imprez turystycznych, które nie odbyły się w w związku z wybuchem epidemii Covid-19.

Reguluje też powstanie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który w przyszłości ma wspierać organizatorów turystyki w sytuacjach podobnych do obecnego kryzysu.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z branżą turystyczną. Mając świadomość tego, że jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych wskutek obecnego kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19, sukcesywnie oferujemy jej kolejne formy wsparcia ze strony polskiego państwa" - dodał wicepremier.

Resort dodał, że od 15 października ZUS na mocy tarczy turystycznej, umorzył składki na łączną kwotę ponad 23 mln zł. Wypłacił też przedstawicielom branży turystycznej świadczenia postojowe o wartości ponad 3,5 mln zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/