Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wyniki, że - według stanu na 21 czerwca - w roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczy się 4 746 518 uczniów, w tym w szkołach podstawowych uczy się 3 237 400 uczniów, w liceach ogólnokształcących - 661 879 uczniów, w technikach - 645 625 uczniów, w szkołach branżowych I stopnia - 201 614 uczniów.

Resort edukacji podaje, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych jest 285 tys. dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego br., po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich chodzi do przedszkoli. W polskich szkołach podstawowych jest 128 tys. uczniów uchodźców z Ukrainy, w liceach ogólnokształcących - 12 tys., w technikach - 3,2 tys. w technikach. W oddziałach przygotowawczych jest 38 tys. uczniów z Ukrainy, najwięcej w szkołach podstawowych - 30 tys.

Reklama

Uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w oddziałach przygotowawczych zamiast świadectw szkolnych na zakończenie roku szkolnego otrzymają zaświadczenia o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego.

Z kolei uczniowie kończący klasy VIII szkoły podstawowej - w tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych - razem ze świadectwami ukończenia szkoły nie otrzymają zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jest to konsekwencja przeniesienia egzaminu z końca kwietnia na koniec maja.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają dopiero tydzień później – 8 lipca br.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek weźmie udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2021/2022 w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach w województwie mazowieckim.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek weźmie udział w uroczystości szkolnej w Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie), wiceminister Dariusz Piontkowski - w uroczystości szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolny w Goniądzu (woj. podlaskie), a wiceminister Tomasz Rzymkowski - w uroczystości w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. T. Kościuszki w Łowiczu (woj. łódzkie).

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka