W raporcie dotyczącym stanu turystyki w 2020 r. władze INE wskazały, że drastyczny spadek liczby turystów był związany z epidemią Covid-19, a także z restrykcjami sanitarnymi wprowadzonymi przez rząd.

W całym 2020 r. do Portugalii dotarło 10,5 mln zagranicznych turystów, czyli o ponad 61 proc. mniej w porównaniu do wcześniejszego roku. Spadek ten przełożył się na 66-procentowe zmniejszenie wpływów portugalskiego sektora turystycznego, które wyniosły w sumie 1,5 mld euro.

Najliczniejszymi obcokrajowcami wypoczywającymi w 2020 r. w Portugalii byli Brytyjczycy, Niemcy oraz Hiszpanie. Ich odsetek w łącznej liczbie zagranicznych turystów wyniósł odpowiednio 16,3 proc., 14,6 proc. i 14,5 proc.

Raport wskazujący na największy od 1984 r. spadek wpływów firm w sektorze turystycznym zbiegł się z deklaracją firmy ECS Capital, która zapowiedziała wystawienie na sprzedaż w Portugalii 20 obiektów hotelarskich o łącznej wartości 1 mld euro.

Wśród oferowanych przez portugalską spółkę hoteli, m.in. palcówek sieci NAU działających w regionie Algarve, ECS Capital zamierza pozbyć się również pięciogwiazdkowego Palacio de Governador w Lizbonie.