Od połowy grudnia do końca stycznia osoby wjeżdżające do Włoch z krajów Unii Europejskiej muszą okazać negatywny wynik testu PCR z ostatnich 48 godzin lub antygenowego z minionej doby.

Obowiązek testów dotyczy wszystkich niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Reklama

Ekspert: Szczyt zakażeń w tej fali pandemii został już osiągnięty

Szczyt zakażeń koronawirusem we Włoszech w tej fali pandemii został osiągnięty 13 stycznia, a obecnie trwa faza spadku liczby infekcji - ogłosił w środę na podstawie analizy krzywej epidemicznej matematyk Giovanni Sebastiani z krajowego Komitetu Badań Naukowych.

Dane ministerstwa zdrowia z ostatniej doby potwierdzają tę tezę; wykryto 167 tys. zakażeń w 1,1 mln wykonanych testów. Dzień wcześniej było o około 20 tys. przypadków więcej.

Ostatniej doby zmarło na Covid-19 we Włoszech 426 osób. Średnia wieku zmarłych to 80 lat - podał Instytut Służby Zdrowia.

Ponadto odnotowano największy od trzech miesięcy spadek hospitalizacji z powodu koronawirusa. W szpitalach przebywa 21,6 tys. osób, w tym 1665 na intensywnej terapii.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 90 procent ludności Włoch w wieku powyżej 12 lat; po dwóch dawkach jest 87 procent, a po trzech 31 mln osób, czyli ponad dwie trzecie tych, którzy kwalifikują się do dawki przypominającej.