Pozostały obszar państwa stanowi obecnie strefę zieloną czyli niskiego ryzyka. Na razie nie stwierdzono nigdzie ryzyka wysokiego (kolor pomarańczowy) ani ryzyka bardzo wysokiego (kolor czerwony).

Jak wyjaśnił kanclerz Austrii Sebastian Kurz, barwa żółta sygnalizuje rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek w sklepach, placówkach gastronomicznych i na zbiorowych imprezach. W strefach pomarańczowej i czerwonej będą stosowane jeszcze ostrzejsze restrykcje. Wszystkie informacje na temat zasięgu poszczególnych stref i obowiązujących w nich ograniczeń dostępne są na prowadzonej przez rząd stronie internetowej.

Według Kurza, w przyszłości publikować się będzie cotygodniowe, a w razie potrzeby nawet częstsze regionalne przeglądy sytuacji. Formalne zalegalizowanie całego systemu nastąpi dopiero pod koniec września ze względu na konieczność odpowiedniego znowelizowania ustawy o epidemiach i ustawy o przedsięwzięciach antykoronawirusowych.

W ciągu 24 godzin do piątku rano zarejestrowano w Austrii 357 nowych potwierdzonych przypadków infekcji SARS-CoV-2, dotyczących przeważnie osób podróżujących. 342 zakażonych w tym samym czasie wyzdrowiało.

Polecamy: MZ: Do 10 zmniejszyła się liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W czerwonej strefie jest ich 3, w żółtej 7