Szef kancelarii premiera odniósł się do cyklu konferencji prasowych polityków opozycji, które mają odbyć się w różnych miastach.

"Chcieliśmy razem z panem ministrem (Adamem Niedzielskim) zaapelować do wszystkich polityków w Polsce, żeby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki" - powiedział Dworczyk.

"Wszyscy powinniśmy zrobić, ile możemy, żeby ten proces postępował w sposób zaplanowany, harmonijny i żeby nie straszyć Polaków, nie wprowadzać poczucia niepewności, bo to może się przełożyć na zniechęcenie do szczepień" - dodał.

Dworczyk poinformował również o wystosowaniu zaproszenia opozycji na rozmowy w KPRM.

"Jesteśmy otwarci na każdą rozmowę, przyjmiemy chętnie każdą dobrą, merytoryczną radę. Chciałbym zaprosić na jutro na godzinę 9.00 w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wszystkich osób z rządu, które są zaangażowane w Narodowym Program Szczepień do KPRM przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną" - powiedział.

Zastrzegł, że w czasie całego okresu trwania programu szczepień będzie wiele takich sytuacji, których rząd wcześniej nie mógł przewidzieć.

"Niestety dzisiaj rano przyszła do nas informacja, że dostawa szczepionki Moderna jutro została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend. To jest kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy" - poinformował szef kancelarii premiera.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. W poniedziałek ok. 10 tys. szczepionek Moderny miało zostać rozdystrybuowane do szpitali węzłowych w całym kraju. Dostawy miały zostać zwiększane w ciągu tygodnia.

Dworczyk zapewnił, że rząd będzie przekazywał dalsze informacje o dostawie szczepionek Moderny, gdy firma przekaże szczegóły o przesunięciu dostaw.

"Na ten tydzień wszystkie szczepienia zostaną wykonane, dlatego że szczepionki już wyjechały z magazynów, w części punktów już są, do wszystkich dojadą do godz. 12.00. Jak będzie potem? Dzisiaj jeszcze, jak tylko otrzymamy precyzyjne informacje przekażemy taki komunikat" - poinformował.

Szef KPRM zapewnił, że każda osoba, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki, otrzyma również drugą dawkę, która jest zabezpieczona.

Pytany o wpływ zmniejszenia o 650 tys. dostaw szczepionek firmy Pfizer w I kwartale odparł, że dzięki zapasom zabezpieczonym przez rząd na razie został zmieniony harmonogram szczepień grupy 0, a w razie dalszego zmniejszania dostaw, harmonogramy będą na bieżąco zmieniane.

Dworczyk ocenił, że jest szansa, aby do końca tygodnia została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków szczepionki firmy AstraZeneca.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przyłączył się do apelu szefa KPRM i zaproszenia klubów opozycyjnych.

"To ważne, żeby Narodowy Program Szczepień był realizowany w spokojnej atmosferze bez atmosfery zamieszania, sporu politycznego, bez robienia nerwowej sytuacji, która ma wpływ na wszystkich, którzy w tym procesie szczepienia uczestniczą" - mówił.

Niedzielski ocenił, że pandemia stabilizuje się - spadła zajętość łóżek do poniżej 15 tys. i wciąż spada liczba osób zakażonych.

"Ważne, żebyśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty. Jesteśmy otwarci na dyskusję, które dotyczą modyfikacji rozwiązań" - mówił szef resortu zdrowia.

Dworczyk przypomniał również, że w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Dziękował również seniorom za rejestrowanie się za pomocą infolinii i strony internetowej, co - jak mówił - zmniejsza zagrożenie zakażenia się.

"Chcieliśmy podziękować, że dzisiaj nie ma już kolejek przed przychodniami, że ze zrozumieniem seniorzy podeszli do tych apeli" - mówił.

Zapewniał, że wszystkie informacje zostawiane na infolinii lub stronie internetowej gwarantują, że gdy pojawią się dostawy szczepionek, wówczas wszyscy zainteresowani szczepieniem zostaną zgodnie z procedurami o tym powiadomieni.

Dworczyk poinformował, że do poniedziałku do godz. 12 szczepionki zostaną dostarczone do 5873 prowadzących szczepienia, a w poniedziałek szczepienia rozpoczęły się w 2793 punktach. (PAP)

autor: Mateusz Roszak