Pytany o możliwość wprowadzenia przed świętami dodatkowych ograniczeń oraz opinię, czy lockdown powinien być jeszcze większy prof. Rejdak odpowiedział, że "chyba nie mamy wyjścia, gdyż szpitale są pełne".

Może być gorzej

"Pacjenci czekają na SOR-ach i wszystko wskazuje na to, że jeszcze może być gorzej" - stwierdził.

Zaznaczył, że jedyną drogą na uniknięcie takiej sytuacji były szczepienia, które jednak - jak wskazał profesor - są "czynnikiem trochę niezależnym od nas", jak również wyciągnięcie wniosków z poprzednich doświadczeń: "uznanie, że ta fala może nam zagrażać i że przyjdzie". Niestety tak się dzieje" - powiedział.

W Radzie Medycznej powinni zasiadać specjaliści ostrych dziedzin

W czwartek o godz.11.00 premier Mateusza Morawieckiego i minister zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji prasowej mają ogłosić nowe zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Premier w związku z narastającą trzecią falą pandemii w tym tygodniu poinformował, że najpóźniej w czwartek zostaną przedstawione obostrzenia i zasady, które mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, w tym w okresie Wielkanocy. Nowe zasady obejmą tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach.

Profesor Rejdak pytany również był o Radę Medyczną przy premierze. Wyraził opinię, że powinni w niej również zasiadać specjaliści tzw. ostrych dziedzin medycznych: neurologii, kardiologii, chirurgii.

"Trudno zaplanować w pełni strategię walki z pandemią bez udziału tak ważnych dziedzin, które leczą znaczną większość pacjentów w całej populacji" - podkreślił.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym - głównym doradcą premiera ds. do spraw COVID-19 jest prof. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych.