Na Ukrainie nie zorganizowano należycie procesu monitorowania wirusów, próbki były wysyłane za granicę, w związku z czym kraj otrzymywał te dane z opóźnieniem - podkreśliła ekspertka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Teraz już Ukraina rozpoczęła swoje badania (...) Dziś na Ukrainie krąży ponad 30 różnych genotypów wirusów" - poinformowała Wynohrad, cytowana przez agencję Ukrinform.

Według niej infekcje są przynoszone na terytorium kraju z różnych regionów, w tym z Europy i Afryki. Przypomniała, że na Ukrainie zarejestrowano brytyjski wariant koronawirusa, w tym wariant zmodyfikowany, który atakuje dzieci i młodzież.

W ocenie Wynohrad w najlepszym przypadku - zakładając przestrzeganie restrykcji przeciwepidemicznych - sytuacja epidemiczna ustabilizuje się pod koniec maja.

Obecnie w kraju jest prawie 317 tys. aktywnych zakażeń SARS-CoV-2, najwięcej - w Kijowie, w obwodzie odeskim i lwowskim - poinformował podczas poniedziałkowej narady poświęconej sytuacji epidemicznej premier Denys Szmyhal. Zaznaczył, że piąty tydzień z rzędu w kraju rośnie liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu polecił opracowanie ukraińskich paszportów szczepień.

Minionej doby na Ukrainie wykryto ponad 8,3 tys. infekcji, a zmarło 178 osób. Przeprowadzono ok. 40 tys. testów, w tym ok. 24 tys. metodą PCR.

Łącznie na Ukrainie potwierdzono ponad 1,65 mln infekcji, a liczba zgonów przekroczyła 32 tysiące. Jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie 200 tys. osób.