Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że wszystkie analizy wskazują na to, że czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała, a wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Stwierdził, że w najgorszym scenariuszu rząd przewiduje do 10-15 tys. zakażeń dziennie, a w scenariuszu "minimalnym" - 1 tys. dziennie.

Jak podkreśliła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się kolejnego lockdownu. "Namawiamy rząd do wprowadzenia takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią. Dla nas zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Musimy dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów" - zauważyła.

W imieniu Konfederacji Lewiatan zaapelowała do rządu o przyspieszenie szczepień, które - jak wskazała - są jedynym skutecznym narzędziem w walce z pandemią. "Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych okresów zamrożenia gospodarki. Osoby niezaszczepione nie tylko zagrażają systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym (kolejny lockdown) i gospodarce (upadek firm, likwidacja miejsc pracy)" - oceniła Fedorczuk.

Wymieniła możliwe rozwiązania pomocne w walce z pandemią. "Proponujemy, aby wprowadzić obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych, dać możliwość sprawdzania, kto jest zaszczepiony, a kto nie, czy wyposażyć przedsiębiorców w narzędzia prawne pozwalające odmawiać obsługi osobom niezaszczepionym" - przekazała Fedorczuk.