Laboratorium Sanofi nie przejdzie do fazy 3 testów swojej szczepionki mRNA przeciwko Covid-19 – ostatniego kroku przed wprowadzeniem jej na rynek – poinformowała agencja AFP we wtorek.

Pomimo pozytywnych wyników pośrednich w fazie 1-2 badania firma Sanofi uważa, że pojawi się ona na rynku zbyt późno, kontynuuje jednak badania fazy 3 innej szczepionki, opartej na rekombinowanym białku i opracowanej we współpracy z brytyjską GSK. Wyniki tych badań oczekiwane są przed końcem 2021 r.

Reklama

Wstępne dane z badania nad technologią przekaźnika RNA pokazują serokonwersję, czyli produkcję przeciwciał u 91 proc. osób dwa tygodnie po drugim wstrzyknięciu, wskazuje Sanofi. Ponadto nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych, a profil bezpieczeństwa jest porównywalny z innymi szczepionkami przeciw Covid-19 RNA, takimi jak te opracowane przez niemiecko-amerykański tandem Pfizer/BioNTech i amerykańską firmę biotechnologiczną Moderna.

Dzięki tej technologii laboratorium chciało ocenić zdolność wywoływania odpowiedzi immunologicznej. „Jest silna” – skomentował AFP wiceprezes działu szczepionek Sanofi Thomas Triomphe.

Firma Sanofi współpracowała z Translate Bio nad tą szczepionką od marca 2020 r. Kupiła nawet tę amerykańską firmę branży biotechnologiczną na początku sierpnia za około 2,7 mld euro.

Jednak, jak stwierdził Triomphe: „nie trzeba tworzyć nowych szczepionek, ale wyposażyć Francję i Europę w arsenał ochronnych szczepionek na następną pandemię, na nowe patologie”.

Dlatego też Sanofi nie opracuje fazy 3 dla tej szczepionki, ponieważ „nie ma potrzeby wyprodukowania kolejnej szczepionki z informacyjnym RNA” - dodał Triomphe.

Oprócz przejęcia Translate Bio Sanofi ogłosił w czerwcu, że do 2025 r. wyda co najmniej dwa miliardy euro na badania nad nowymi szczepionkami RNA.

„Naszym celem jest uwolnienie potencjału informacyjnego RNA w innych strategicznych obszarach, takich jak immunologia, onkologia, tj. leczenia nowotworów oraz chorób rzadkich” – podkreślił kilka tygodni temu dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson.

Szybki postęp w rozwoju szczepionek RNA powinien „pozwolić przemysłowi farmaceutycznemu na dalsze przełamywanie barier, a rynek onkologiczny jest najbardziej prawdopodobnym rynkiem” - oceniła firma analityczna Global Data, na która powołuje się agencja AFP.