Obecnie z kasy państwowej opłacane są dwa testy PCR oraz cztery antygenowe. Po 1 grudnia br. bezpłatne byłyby nadal testy wynikające z zaleceń służb higieniczno-sanitarnych oraz na zlecenie lekarzy, jeżeli pacjent ma objawy zakażenia.

Vojtiech powiedział dziennikarzom, że te plany, o których w poniedziałek będzie dyskutować rząd Andreja Babisza, chce skonsultować z prawdopodobnym następcą z koalicji SPOLU i PIRSTAN, które negocjują utworzenie nowego gabinetu.

Vojtiech chce także skrócić kwarantannę z obecnych dwóch tygodni po kontakcie z osobą zakażoną do 7 dni. Zmiana związana jest z apelami rodziców i środowisk szkolnych, dla których organizacja zajęć on-line tylko dla kilku uczniów jest skomplikowana. Vojtiech nie sprecyzował, od kiedy miałaby obowiązywać skrócona kwarantanna.

Minister oraz szefowa służb sanitarnych Pavla Svrczinova zaapelowali do osób, które dotąd się nie zaszczepiły o przyjęcie specyfiku przeciwko Covid-19. Dotyczy to także przyjmowania trzeciej dawki.

Reklama

Minister podkreśliła, że epidemia w Czechach przyspiesza, a szczepienia są jedynym sposobem, który może w tym przeszkodzić. W czwartek stwierdzono 1534 nowych przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusem. To o 550 więcej niż przed tygodniem. W szpitalach jest 448 pacjentów. 88 z nich przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Zdaniem Vojtiecha nie ma powodu do ograniczania dostępu chorych do zabiegów w szpitalach, ponieważ pacjenci z Covid-19 zajmują 3 proc. całej bazy szpitalnej w Czechach.