Po długiej krytyce braku zdecydowanych działań rządu w sprawie pandemii minister zdrowia ogłasza „pakiet alertowy obostrzeń”. Rewolucji jednak nie ma. Pakiet składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest zakaz lotów z krajów afrykańskich, gdzie stwierdzono mutację Omikron, i przedłużona kwarantanna dla osób przyjeżdzających spoza strefy Schengen. Drugi element to obostrzenia krajowe - w praktyce sprowadzają się do obniżenia limitu liczby osób w miejscach publicznych.
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe
Reklama
W kontekście doniesień o nowym wariancie wirusa premier ponowił wczoraj apel o szczepienie się. Skierowania dla dzieci od piątego roku życia miały być w systemie od poniedziałku, ale decydenci zmienili zdanie. Pojawią się one dopiero wtedy, kiedy będzie już znany konkretny termin dostaw szczepionek. Ministerstwo Zdrowia mówi o połowie grudnia, ale bardziej realna jest dostawa pod koniec roku, w wysokości miliona dawek. Zasady szczepień dzieci są cały czas dopracowywane.
DGP dotarł do raportu MZ w sprawie nadwyżkowych zgonów związanych z epidemią koronawirusa. Dokument podaje, że liczba śmierci z powodu COVID-19 była prawie o połowę większa, niż wynikało z raportów służb sanitarnych. Raport przytacza szacunki ekspertów z UW tworzących modele epidemiczne. Według nich od marca 2020 r. do czerwca 2021 r. na 143 tys. nadwyżkowych zgonów aż 106 tys. było bezpośrednio powiązanych z koronawirusem. Tymczasem oficjalne statystyki pokazywały jedynie 74 tys. takich przypadków.