Wiceminister zdrowia odpowiadał na pytanie poselskie w sprawie pomocy medycznej udzielanej Ukraińcom.

Jak poinformował, w polskich szpitalach przebywa 2018 obywateli Ukrainy, z czego 1142 osoby to dzieci. Najwięcej obywateli z Ukrainy w polskich szpitalach jest w woj. przygranicznych - w lubelskim i podkarpackim, a także w województwach, w których występuje duża liczba uchodźców - to woj. małopolskie, mazowieckie i dolnośląskie.

95 proc. to pacjenci w szpitalach ogólnych, 5 proc. przebywa w szpitalach psychiatrycznych, a 2 proc. - w hospicjach i ZOL-ach.

Reklama

175 pacjentów z Ukrainy w polskich szpitalach to ci, którzy przebywają tam ze względu na trudy podróży do Polski, np. ulegli wyziębieniu. 237 pacjentów z Ukrainy wymaga hospitalizacji ze względu na zakażenie COVID-19. 242 osoby mają choroby zakaźne.

Kraska poinformował także, że 15 marca minister zdrowia powołał pełnomocnika ds. koordynowania leczenia obywateli Ukrainy w Europie Zachodniej.

"Taka wymiana się odbywa. Najczęściej są to dzieci ze schorzeniami onkologicznymi, ci pacjenci trafili już do takich krajów, jak: Włochy, Irlandia, Niemcy, Dania, Norwegia i Austria" - powiedział.